Czy tak będzie wyglądało wnętrze starego dworca PKP? Są nowe wizualizacje

Autor: PG; fot. UMP
REKLAMA

Jak będzie wyglądał stary dworzec PKP po przebudowie, mimo konsultacji społęcznych wciąż do końca nie wiadomo. Pewne wyobrażenie o tym dają jednak wizualizacje, które Miasto Poznań opublkowało na swojej stronie. Pokazują one stary dworzec PKP po przywróceniu w nim obsługi pasażerskiej.

Wizualizacje, które pojawiły się na stronie Miasta Poznania, były już prezentowane podczas październikowej debaty o przyszłości starego dworca PKP, która miała miejsce pod koniec października w CK Zamek. Teraz może je zobaczyć każdy poznaniak, zaznaczamy jednak, że wizualizacje ukazują wstępny projekt prezentujący wygląd budynków i ich otoczenia po przywróceniu funkcji obsługi pasażerów. Sugerujemy więc, by zbytnio się do nich nie przywiązywać.

-  Zależy nam na stworzeniu centrum tego całego układu komunikacyjnego - tak Michał Lah, autor projektu, mówił podczas debaty w CK Zamek o funkcji, jaka mógłby pełnić stary dworzec PKP po przebudowie. Lah podkreślał wówczas: - Brakuje elementu łączącego te obiekty, elementu łączącego dworzec główny, dworzec zachodni i dworzec letni, brakuje serca tego całego układu. Skupiliśmy się przede wszystkim na optymalizacji funkcji dworcowych i skróceniu drogi pasażera, tak aby z jakiegokolwiek miejsca na dworcu mógł on dostać się na dowolny peron. Największy nacisk położyliśmy na dwie rzeczy: centrum obsługi pasażera i plac  Dworcowy.

Przypomnijmy - dzięki przebudowie stary dworzec PKP ma odzyskać historyczną, międzywojenną fasadę. Tak zadecydowali poznaniacy w organizowanych przez Urząd Miasta Poznania konsultacjach społecznych. Przebudowany ma zostać zarówno plac Dworcowy, który zgodnie z przyjętymi założeniami będzie podzielony na część komunikacyjną i miejską o charakterze wypoczynkowym (z fontannami, zielenią i przestrzenią dla podróżnych), jak i sam budynek dworca. O tym, jak według projektu ma wyglądać jego wnętrze, można by powiedzieć wiele. Ujmując rzecz najkrócej, sprawa przedstawia się następująco: w budynku oprócz przestrzeni do obsługi podróżnych znajdą się też sklepy, a z samego budynku dosłownie „wyrastać” będzie wieżowiec z biurami i pokojami hotelowym. Za nim wybudowane zostaną kolejne wysokościowce. (patrz projekt - przyp. red.)

Dyskusja o szczegółach modernizacji starego dworca PKP tak naprawdę dopiero się zacznie. Jeśli natomiast chodzi o wspomnianą debatę w CK Zamek, naszą relację z jej przebiegu, uwzględniającą najważniejsze poruszane w jej czasie wątki, można przeczytać w artykule: "Po debacie o kształcie starego dworca PKP. Będzie odbudowana fasada, ale konkretów brak".

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA