Przypnij kokardę - dla powstańców!

Autor: KyN, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Wkrótce Poznań zostanie dosłownie zalany biało-czerwonymi kokardami - ruszy bowiem (już po raz kolejny) akcja „Przypnij kokardę”, która ma przypominać o Powstaniu Wielkopolskim. Ale to nie wszystko.

Już od kilku lat spółki miejskie wspólnie uczestniczą w upamiętnianiu Powstania Wielkopolskiego. Punktem najbardziej widocznym są… kokardy powstańcze, które w wielkiej masie są rozdawane w całym Poznaniu oraz innych miejscach związanych ze zrywem niepodległościowym Wielkopolan. W tym roku po raz kolejny rozdanych zostanie kilka tysięcy kokard.

- Akcja „Przypnij kokardę” jest wspaniała, bo mimo że prawie każdy poznaniak ma w rodzinie powstańca, to chwalenie się tym sukcesem i wywieszanie flag nie jest naszą dobrą stroną - przekonuje Krzysztof Głyda, pełniący obowiązki dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. I - niestety - ma sporo racji, ponieważ dopiero od niedawna można obserwować "boom" na powstanie. Pamięć o powstaniu, koszulki, wystawy, a nawet koncerty rockowe, czy chociażby film fabularny ("Hiszpanka", co prawda średnio udany tytuł, ale jednak powstał) wpływają na to, że wspominanie tego - jednego przecież z nielicznych zwycięskich - powstania staje się po prostu coraz bardziej modne.

Akcja "kokardowa" na pewno w dużej mierze się do tego przyczyniła. Co więcej, już wkrótce może mieć ona jeszcze większy rozmach.
- Nam zależy na tym, byśmy wspólnie rozpoczęli świętowanie powstania - mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań. - Naszym celem jest, by na stulecie Powstania Wielkopolskiego świętowało z nami 100 firm. Co roku udaje nam się dokoptować kilka nowych firm.

Głównymi "graczami" będą - tradycyjnie już - MPK Poznań, Aquanet SA, Enea SA, Enea Operator oraz Polska Spółka Gazownictwa Oddział w Poznaniu. Kokardy można za darmo otrzymać w Biurach Obsługi Klienta Enei Operatorw całej Wielkopolsce, Punktach Obsługi Klienta Aquanet oraz w biurze PSG na ulicy Grobla. Będzie je też można dostać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku oraz w powstańczym tramwaju, który wyjedzie na poznańskie tory 9 grudnia. Biało-czerwony skład będzie kursował po ulicach śródmieścia od 13 do 15. Ponadto od 9 grudnia do 6 stycznia każdy pracownik MPK będzie miał kokardę wpiętą w mundur.

To jednak nie wszystko - Aquanet tradycyjnie już przygotuje biało-czerwone kubraczki dla hydrantów. Urządzenia te zyskają nowe szaty w połowie grudnia. Natomiast Enea Operator wraz z PSG zorganizują konkurs plastyczny o temacie "Kokarda narodowa a współczsny patriotyzm", którego głównym celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej Powstania Wielkopolskiego.

Atrakcje przygotowało także - co oczywiste - Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku.
- 20 grudnia odbędą się lekcje żywej historii, podczas której najmłodsi będą mogli zyskać wiedzę na temat konspiracji powstańczej, natomiast 27 grudnia odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z powstania - opowiada Marcin Wiśniewski, kierownik muzeum.  Wydarzeniem finałowym będzie natomiast rekonstrukcja walk powstańczych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA