Ławica - w październiku ostro w dół, ale na koniec roku…

Autor: KyN, fot. archiwum/Aerofoto Kaczmarczyk
REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami remont pasa startowego na lotnisku Ławica przyczynił się do znacznego spadku liczby obsłużonych pasażerów w październiku. Na szczęście końcówka roku może być lepsza - dlaczego?

Październik był najgorszym miesiącem 2015 roku na poznańskim lotnisku - obsłużono „zaledwie” 73 422 pasażerów, z czego 70 576 w ruchu regularnym i 2221 w ruchu czarterowym. Dla porównania w październiku 2014 roku z poznańskiego lotniska skorzystało 119 905 pasażerów, a w kryzysowym 2013 roku - 113 765 osób. Nie jest to jednak niespodzianka.

W październiku bowiem kończył się remont pasa startowego na lotnisku - port był nieczynny do 11 października. Była to końcówka gorącego sezonu czarterowo-wakacyjnego, zatem ubytek liczby obsłużonych pasażerów jest zrozumiały.

Do końca roku zostały 2 miesiące, natomiast do nadrobienia w porównaniu z zeszłym rokiem - 130 400 pasażerów (w 2014 roku z poznańskiego lotniska skorzystało 1 445 350 pasażerów). Ubiegły rok był pod tym względem całkiem niezły - Poznań wybrało niemal 170 tys. osób. Rok 2015 natomiast zapowiada się jeszcze lepiej.

Przede wszystkim dlatego, że Ławica zyska kilka połączeń regularnych. Wszystko za sprawą linii Wizz Air, która od grudnia - jak skrupulatnie wyliczył Rafał Jankowiak z serwisu „Latamy z POZnania” - będzie obsługiwać 30 rotacji, o 10 więcej niż w poprzednim sezonie zimowym. Jedna z nowości - loty do Malmoe - została uruchomiona całkiem niedawno, natomiast od 18 grudnia będzie można latać do Birmingham. Do tego dochodzą loty do Bergamo przez cały sezon zimowy, a także częstsze loty do Londynu-Luton oraz Sheffield.

Jest więc potencjał do tego, aby (mimo trudności) przebić rok 2014 pod względem liczby obsłużonych pasażerów oraz przyciągnąć ich jeszcze więcej w 2016 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA