Stypendia Kulczyka przyznane

Autor: KyN, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Średnią ocen w wysokości nawet 5,0 mogą się pochwalić najlepsi studenci UAM, którym przyznano stypendia im. Jana Kulczyka. Pula wsparcia to 150 tys. zł - taką kwotę podzielono pomiędzy 50 studentów z Ukrainy, uczących się na największej poznańskiej uczelni.

Stypendia przyznawane przez Kulczyk Foundation nie są nowością - już w ubiegłym roku zostały przyznane, wówczas jednak głównym wręczającym był Jan Kulczyk, najbogatszy Polak i przedsiębiorca wywodzący się właśnie z Poznania. Wówczas nieco w roli drugoplanowej występowała Dominika Kulczyk, córka biznesmena. Tym razem, podczas środowej uroczystości, to właśnie ona - z wiadomych względów - była główną wręczającą stypendia. Choć starała się to ukryć, to widać było, że również dla niej jest to wzruszający moment - zwłaszcza na początku uroczystości, gdy wspominano zmarłego w tym roku Jana Kulczyka.

- Był dla mnie mistrzem, a mistrzowie, jak wspominał, pokazują w życiu to, co jest najpiękniejsze, ale też to, co jest naszym wyzwaniem i wymaga naszego wysiłku, pracy - przemawiała podczas uroczystości Dominika Kulczyk. - Jestem dumna, że dał mi życie, miłość, wiedzę, inspirację i siłę.

Tegoroczne stypendia zostały przyznane studentom z Ukrainy, którzy studiują na UAM. Złożono 82 wnioski o dofinansowanie, ale wsparcie mogło otrzymać jedynie 50. żaków.
- Komisja stanęła wobec wyboru, który był bardzo trudny, bo z jednej strony liczyły się warunki socjalne, ale z drugiej strony było to, że państwo legitymujecie się znakomitymi wynikami w nauce - zwracał się do studentów prof. Zbigniew Pilarczyk, prorektor UAM ds. studenckich. - To, co jest powodem waszej dumy, było przedmiotem naszego kłopotu, bo jak tu wybrać najlepszych z najlepszych?

Ostatecznie jednak komisja sobie poradziła - w 16. przypadkach kryterium decydującym była trudna sytuacja materialna, natomiast w pozostałych znaczenie miały jeszcze doskonałe wyniki w nauce. Żaden z nagrodzonych nie zszedł ze średnią poniżej 4,46, a 29 proc. stypendystów może się pochwalić średnią z przedziału 4,75 a 5,0. Ten najwyższy możliwy wynik osiągnęło dwóch studentów.

Każdy z nagrodzonych studentów otrzymał po 3 tys. zł.
- Wiem, że chce, by te stypendia były nadal pomocą i inspiracją dla młodych wyjątkowych ludzi, mimo tego, że już go nie ma - ale jest. Jest i może dalej inspirować, może być przykładem - przekonywała Dominika Kulczyk. - Ciesze się, że młodzi studenci z Ukrainy będą mieli szanse, dzięki wiedzy, którą zdobyli tutaj, stworzyć lepszą Ukrainę. Wolną Ukrainę, społeczeństwo mądrych, silnych ludzi.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA