Poseł z Poznania uzdrowi sport?

Autor: Agnieszka Włoszczyńska, fot. A. Włoszczyńska
REKLAMA

- Kiedy polski sportowiec nagle, ni stąd ni zowąd, pojawia się w czołówce, myślę: oj, chyba dotarł do dobrych leków. I boję się o jego zdrowie. - Pracuje, już nie tylko w szpitalu przy ul. Lutyckiej, ale i w Warszawie, na ul. Wiejskiej. Marek Ruciński po objęciu stanowiska posła zapowiada, że zadziała - również w resorcie sportu, bo zasługujemy na więcej niż jednego „Lewego”.

Ortopeda z Poznania wszedł do sejmu z listy Nowoczesnej, wraz z partyjną koleżanką i  wielkopolską liderką, Joanną Schmidt. Marek Ruciński stawia nie tylko na resort związany z zawodem lekarza, myśli również o sporcie i rekreacji.
- Nie dopingi, a talenty - wizję przyszłego resortu przedstawia poseł. Zaznacza, że wskutek niedozwolonego wspomagania, sportowcy karierę kończą w gabinecie lekarskim. - 38 milionów Polaków stać na więcej niż jednego Lewego i Stocha.

Twierdzi, że o gwieździe Bayemu Monachium „usłyszymy dużo więcej dobrego, ciepłego, my jako Polacy niż o CR7 (Cristiano Ronaldo - przyp. red.)”. Poprzednią drużyną Roberta Lewandowskiego, Lechem Poznań, zachwycony jest już mniej.
- Jeżeli jesteśmy drudzy od końca, to wiele trzeba poprawić - komentuje Ruciński, zaznaczając, że nowy trener, Jan Ubran, jest dla Poznania gwiazdką z nieba. - Zawodników kupowano i kształcono w Lechu naprawdę bardzo dobrych. Lech jest pewnym eksporterem, natomiast trzeba się zorientować, jak wygląda otoczka sportu: prawidłowe odżywianie, dobre wzorce.

Tam szukajmy problemu, nie tylko piłkarzy, przekonuje nowowybrany poseł.
- Do 16 roku życia my, na arenie europejskiej, światowej, wygrywamy prawie we wszystkich dyscyplinach - o „gigantycznej liczbie” uzdolnionych opowiada Ruciński. - Ale potem przychodzi 18 rok życia, 21 i nagle te nasze talenty znikają.
Rozwiązanie? Postawienie w resorcie sportu, gdzie, z powodu hegemonii piłki nożnej „trudno o ludzi kompetentnych”, pytań: czy dobrze prowadzona jest psychologia i fizjologia sportu, czy trenerzy mają wystarczające wykształcenie.
- Poszedłbym trochę do korzeni, pamiętał nie tylko o piłce nożnej, ale również o innych dyscyplinach, a wtedy pojawią się zdrowi mistrzowie z polski.

Kolejorzowi, mimo wszystko, Ruciński życzy jak najlepiej. Bo też jest poznańską pyrą.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA