Zmodernizowany POSUM otwarty!

Termomodernizacja budynku Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych zakończona. Wprawdzie budynek nie jest jeszcze w całości wyremontowany, ale jego oficjalne otwarcie za nami. Po metamorfozie placówka stała się jednym z najnowocześniejszych ośrodków medycznych w kraju i jednym z nielicznych, w których do ogrzewania wykorzystywane są odnawialne źródła energii.

Gruntowna modernizacja POSUM, czyli Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, rozpoczęła się na początku 2014 r. Jej przeprowadzenie było konieczne, ponieważ stan ośrodka, delikatnie mówiąc, pozostawiał wiele do życzenia. Budynek nie spełniał żadnych wymogów – ani technicznych, ani sanitarnych. Piotr Nycz, dyrektor placówki, postanowił nie zwlekać. Zaczął starać się o to, by remont POSUM mógł jak najszybciej się rozpocząć.

– Ponieważ wymagania dotyczące funkcjonowania podmiotów leczniczych zdecydowanie się zaostrzają, musieliśmy podjąć działania, których celem będzie spełnienie tych ostrych kryteriów – mówi Piotr Nycz. – Mieliśmy wstępne projekty termomodernizacji. Wspólnie z panem inżynierem Witoldem Frelichem, kierownikiem działu techniczno-administracyjnego, usiedliśmy do projektów w celu ich poszerzenia.

Projekty termomodernizacyjne przekształcone zostały w projekt kompleksowego systemu zarządzania energią, rozszerzający klasyczną termomodernizację. Został on wprowadzony w życie, a to oznacza jedno – POSUM stał się jedynym ośrodkiem w Polsce w tak dużym stopniu wykorzystującym odnawialne źródła energii. W budynku zainstalowano energooszczędne oświetlenie, zmodernizowano system wentylacyjny, stosując nowatorskie rozwiązania, w tym wykorzystanie energii geotermalnej, natomiast na dachu szpitala zostały zainstalowane panele słoneczne typu TWIN. Instalacja solarna nie tylko podgrzewa wodę użytkową i zasila w energię system pomp cyrkulacyjnych, ale również ogranicza pobór mocy agregatu chłodzącego. Rozwiązanie to z kolei pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Jak przekonuje dyrektor POSUM, termomodernizacja zakrojona na tak szeroką skalę pozwoli ośrodkowi na oszczędności na poziomie 2/3 w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań energetycznych. To z kolei ma pozwolić na wygospodarowanie większej ilości środków na utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych przez POSUM usług medycznych, a także na spłatę kredytów zaciągniętych na zakup specjalistycznego sprzętu. A w tym aspekcie szpital przeszedł w ostatnim czasie prawdziwą rewolucję.

Tomograf komputerowy, defibrylatory, nowoczesny elektrokardiograf, ultrasonografy, densytometr do pomiaru gęstości kości, laser frakcyjny, wysokiej klasy ergometry czy sprzęt rehabilitacyjny – to zaledwie część aparatury medycznej, jaka została zakupiona przez POSUM. Wszystko to ma podnieść jakość usług świadczonych przez ośrodek i zapewnić mieszkańcom naszego miasta stały, bezpłatny dostęp do świadczeń na miarę XXI w. I to w jak najszerszym zakresie: lecznictwa otwartego, diagnostyki, rehabilitacji, profilaktyki, medycyny pracy oraz stomatologii, której do tej pory w POSUM nie było.

Z otwarcia ośrodka, choć jeszcze nie w pełni wyremontowanego, dumni są włodarze miasta. – Lubię konkretnych ludzi, takich, którzy gdy deklarują termin, jakość i inne elementy, wywiązują się z tych deklaracji – chwalił dyrektora POSUM prezydent Jacek Jaśkowiak podczas uroczystego otwarcia ośrodka. Wtórował mu jego zastępca, Jędrzej Solarski: – Nasi mieszkańcy mają naprawdę super przychodnię.

Wprawdzie otwarcie ośrodka nieco przypominało spotkanie działaczy związanych z Platformą Obywatelską, bo tych można było na nim dostrzec niemało, a termin otwarcia (18 października) był zaskakująco bliski terminowi wyborów parlamentarnych, trudno nie zgodzić się z Solarskim: mieszkańcy naszego miasta mają naprawdę wspaniałą przychodnię. Mimo wszystko nie życzymy nikomu z naszych czytelników, by w najbliższym czasie musiał korzystać z jej usług.

Prace modernizacyjne POSUM prowadzone były przez ostatnie 1,5 r. Ich całkowity koszt to blisko 20 mln zł, z czego ponad 8 mln zł stanowiła dotacja od Miasta Poznań. Termomodernizację budynku sfinansowano za pieniądze pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, zaś na nowa instalację wentylacji z wykorzystaniem energii geotermalnej ośrodek otrzymał dofinansowanie z WFOŚiGW w Poznaniu.