Pandemia – wystawa Aleksandry Ska

Każda z dotychczasowych pandemii wydawać się musi drobnostką w porównaniu z tym, co Aleksandra Ska zaprezentuje 16 października w Galerii Piekary. Wygląda na to, że artystka dotarła do najtajniejszych akt, dokumentując jakieś nowsze odkrycia w ewolucji i mutacji drobnoustrojów albo nawet przykłady broni biologicznej najnowszej generacji.

Artystka wykorzystuje narzędzia sztuki, aby zadać pytanie o rolę fikcji w nauce, co pociąga za sobą dalsze pytania: czy dowody, aby nie są sfingowane i jak interpretować naukowe wizerunki? Grając z polityką katastrofy, która stanowi próbę zarządzania przyszłymi wydarzeniami, Aleksandra Ska pokazuje jednoznacznie jedyną prawdę: to, co niespodziewane pozostanie nierozpoznane aż do momentu, gdy się wydarzy.

Aleksandra Ska pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych. Mieszka i tworzy w Poznaniu, gdzie jest silnie związana z lokalnym środowiskiem artystycznym. Jest autorką instalacji, obiektów oraz filmów wideo. Jej twórczość dotyka najczęściej problemów podświadomości i seksualności, a także kobiecego ciała, fetyszyzmu i erotyzmu.

Prace artystki pokazywane były m.in. na wystawach “Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym” w National Art Museum of China w Pekinie, “Kanibalizm. O zawłaszczeniach w sztuce” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2015 roku, “Korespondencje. Sztuka Nowoczesna i Uniwersalizm” w Muzeum Sztuki Ms2 w Łodzi w 2013 roku i wielu innych. W 2007 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie – Przeciąg oraz w 2011 roku Medal Młodej Sztuki Miasta Poznania. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż odbędzie się w piątek 16 października o godz. 19.00 w Galerii Piekary. Pandemię będzie można oglądać do 13 listopada.