Policja uwalniała zakładników na UAM!

Autor: KWP Poznań, KyN, fot. KWP Poznań
REKLAMA

Dwóch napastników wtargnęło do budynku Centrum Nano Bio Medycznego na Morasku, aby uzyskać materiały do konstrukcji tzw. "brudnej bomby". Napastnicy wzięli zakładników, a następnie próbowali uciec, na szczęście tragedii zapobiegli policyjni negocjatorzy i oddział SPAP. Tak - w skrócie - przedstawiał się scenariusz ćwiczeń, jakie przeprowadzono w jednym z budynków należących do UAM.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem wydzielonych sił i środków Policji przy udziale Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego odbyły się 25 września br. w budynku Centrum Nano Bio Medycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia przeprowadzone zostały w formie praktycznych zajęć z tematu: „Ewakuacja treningowa obiektu na wypadek zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa na przykładzie Centrum NanoBioMedycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”.

Według scenariusza ćwiczeń na teren obiektu wtargnęły dwie uzbrojone osoby. Celem działania sprawców było pozyskanie środków chemicznych potrzebnych do stworzenia tak zwanej „brudnej bomby”. Po wtargnięciu do budynku uzbrojeni w broń gładkolufową i karabin maszynowy sprawcy wzięli 11 zakładników i zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń budynku CNBM. Pozostałe 30 osób, które przebywały w budynku, po załączeniu się alarmu, ewakuowało się w bezpieczne miejsce.

Prowadzący akcję policjanci w pierwszej kolejności odizolowali teren CNBM. Podjęte zostały negocjacje ze sprawcami. W ich wyniku napastnicy uwolnili 4 rannych zakładników. Po niezbędnej w takiej sytuacji rozmowie ze stróżami prawa, zostali oni w asyście policyjnej przewiezieni do szpitali.

Następnie sprawcy z pozostałymi zakładnikami opuścili budynek. Podczas wsiadania do autobusu zostali zatrzymani przez policjantów SPAP w Poznaniu. Kolejnym etapem działań było sprawdzenie budynku przeprowadzone przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej. Konieczne okazało się również zabezpieczenie pozostawionego przez sprawców ładunku wybuchowego. Zrobił to policyjny pirotechnik.

Policjanci zapewniają, że nieustannie doskonalą swoje umiejętności, by w odpowiedni sposób reagować na zagrożenia. Doświadczenie i wnioski wyciągane z przeprowadzanych ćwiczeń pozwalają im coraz lepiej wypełniać swoje zadania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA