Ławica się zamyka

Autor: KyN, fot. archiwum/Aerofoto Kaczmarczyk
REKLAMA

Punktualnie o 7:40 ma odlecieć z poznańskiego lotniska ostatni samolot przed 3-tygodniową przerwą w funkcjonowaniu. Wszystko przez kulminacyjny moment remontu pasa startowego.

Przypomnijmy: od kwietnia trwają prace budowlane przy modernizacji drogi startowej. Przeprowadzenie tej inwestycji jest konieczne ze względu na obecne, niewystarczające parametry techniczne oraz nowe wymogi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Termin realizacji podyktowany został zakresem prac, wymogami technologicznymi oraz warunkami atmosferycznymi.

Największe nasilenie prac zaplanowane zostało na wczesną jesień. Oznacza to ograniczenia w obsłudze operacji lotniczych, w tym także całkowite wyłączenie drogi startowej z użytkowania. W związku z tym, na okres od 21 września (godzina 8:00) do 11 października br. (godzina 16:00) droga startowa zostanie całkowicie zamknięta, co w praktyce oznacza brak realizacji operacji lotniczych.


Wcześniej pas był zamykany na skrajnych odcinkach, co jednak umożliwiało wykonywanie wszystkich operacji. Ograniczenia w użytkowaniu dotyczyły także pory nocnej. Obsługa ruchu pasażerskiego w czasie całkowitego wyłączenia drogi startowej zależy od przewoźników, którzy podejmują autonomiczne decyzje dotyczące organizacji operowania swoich samolotów. W praktyce loty w większości zostały po prostu przeniesione do innych miast.

Droga startowa musiała być już przebudowana, ponieważ od czasu jej otwarcia przeprowadzane były jedynie punktowe remonty. Przez to miała ona dość niekorzystne parametry. Dobrą wiadomością jest to, że remont pasa startowego poprawi bezpieczeństwo na Ławicy - oprócz niezbędnych napraw, droga startowa zostanie także dostosowana do systemu ILS kategorii 2.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA