Noc Naukowców: 9. w Poznaniu, 10. w Europie (Program)

Autor: Agnieszka Włoszczyńska, fot. A. Włoszczyńska
REKLAMA

9. Noc Naukowców u progu! Na 300 poznańskich imprezach uczeni zdradzą jak zostać szejkiem naftowym, gdzie wydrukujemy tkanki i czy świadkami zbrodni mogą być... owady?

W ponad 70 wydarzeniach weźmie udział 200 naukowców - a to tylko na Politechnice Poznańskiej.

- Modele samochodów, aspiryna, sprzęt laboratoryjny - o przedmiotach do samodzielnego wykonania mówią organizatorzy. W Europie "Researcher's Night" premierę miało w 2005 r., w Polsce - rok później. - Na politechnice zbadamy też gąbki morskie.

Nie samą polibudą człowiek żyje: w Noc Naukowców zaangażowały się uniwersytety Adama Mickiewicza z 13 jednostkami, Przyrodniczy z 9 stoiskami interaktywnymi, Ekonomiczny oraz AWF i Poznańskie Centrum Superkomuterowo-sieciowe. Dotarcie do placówek usprawni bezpłatny autobus - wejdzie do niego każdy posiadacz wygenerowanego wcześniej biletu.

Co łączy dwa z pierwszych uniwersytetów, Mickiewicza i Przyrodniczy? Azot! Na wydziale chemii UAM z tego pierwiastka powstaną jadalne lody, a przed Collegium Maximum co pół godz. nastąpią jego wybuchy. Te obejrzymy bez wcześniejszych deklaracji, na warsztaty kulinarno-chemiczne zapisy ruszą 18 września, wraz z rejestracjami na inne wydarzenia.

- U nas bez fajerwerków - przyznają przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego.  Tych dosłownych, na pewno, co do metaforycznych... - Opowiemy, o pieniądzach i zdradzimy, jak je zarabiać.

A to poznaniaków interesuje zawsze. I chociaż drogi nad Wartą oświetlonej jeszcze nie mają, 25 września inną część miasta rozświetli... balon.

- Wzbije się ponad Morasko - opowiadają organizatorzy Nocy Naukowców, w tym roku odbywającej się w 28 miastach Europy, w tym 9 polskich. Z innych powietrznych atrakcji zapraszają na pokład motoszybowca szczęśliwców-wygranych w konkursie.

A to tylko ułamek atrakcji. Dzięki nim w 2014 r. Noc Naukowców zgromadziła 50 tys. osób, z czego aż 30 tys. odwiedziło Politechnikę Poznańską. Czy 9. edycja pobije rekord? Tegoroczna Noc Naukowców startuje w piątek 25 września. Nie prześpijcie jej - większość atrajcji rozpocznie się już w godz. 16-17.

Pełen program nocy naukowców mozna znaleźć na stronie www.poznan.nocnaukowcow.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA