Mini-centrum Kopernik otwarte w Poznaniu!

Autor: K. Nowicki, fot. Krzysztof Nowicki
REKLAMA

Poznański Park Naukowo-Technologiczny od 5 września może pochwalić się kolejnym laboratorium. Tym razem zadbano o najmłodszych i specjalnie z myślą o nich utworzono Laboratorium Wyobraźni – pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki.

Centrum Nauki Kopernik to pewien wzór - niedościgłe w innych częściach kraju, wielkie pole do eksperymentów dla dzieci i dorosłych. Utworzone ogromnym wysiłkiem i sporo kosztujące. W Poznaniu zaś też postanowiono stworzyć takie centrum, jednak na o wiele mniejszą skalę.

Udało się - w sobotę, 5 września, podczas Pikniku z Wyobraźnią otwarto na terenie PPNT Laboratorium Wyobraźni.
- Od wielu lat pracowaliśmy z zespołem, żeby powstało nasze laboratorium - podkreśla Ewa Kocińska, zastępca dyrektora PPNT. - Bardzo chcieliśmy, żeby przyciągnąć do miejsca, które żyje nauką i biznesem od 20 lat. Chcieliśmy przyciągnąć najmłodszych, żeby w przyszłości zostali naukowcami bądź innowacyjnymi przedsiębiorcami.

Laboratorium jest niewielkie - to zaledwie 3 sale w podziemiach jednego z budynków, jednak i tak już od dawna mówiło się, że to właśnie w PPNT powstaje mini-centrum Kopernik.
- Są takie porównania - przyznaje Kocińska. - Mamy zupełnie inną skalę, ale chodzi nam o to samo: chcemy inspirować, bawić nauką, proponować dzieciom alterantywne sposoby spędzania wolnego czasu. Zapraszamy szkoły, rodziny z dziećmi, będziemy zapraszać osoby młode duchem, niekoniecznie może wiekiem, na specjalne wydarzenia.

Oferta Laboratorium Wyobraźni skierowana jest przede wszystkim do szkół podstawowych, choć i starsze dzieci znajdą tu coś dla siebie. Ba, nawet dorośli będą mogli zainteresować się prezentacjami przygotowanymi w PPNT.
- Dla mnie ta uroczystość (otwarcia laboratorium - przyp. red.) była ogromym wydarzeniem, sama bawiłam się jak dziecko - przyznała tuż po jednym z pokazów Elżbieta Walkowiak, wielkopolska kurator oświaty. - W laboratorium obejrzeliśmy zajęcia w ramach Otwartej Szkoły. To taka szkoła, która poszkuje miejsc, gdzie w sposób inny niż w ławce szkolnej można realizować podstawę programową, gdzie dzieci mogą coś zaobserwować, uczestniczyć w eksperymencie, same wpadać na różne pomysły. Takie miejsce jest bardzo potrzebne dla procesu edukacyjnego. Oczywiście nie jest to jedyna możliwość wychodzenia poza szkołę, jest szereg innych miejsc, w których dzieci mogą się rozwijać, ale to miejsce jest niezwykle ciekawe.

I choć laboratorium jest niewielkie, to jednak wymagało wiele pracy.
- Jeśli popatrzymy kiedy pomysł nam przyszedł do głowy, a był to 2008 rok, to można powiedzieć, że ładnych parę lat minęło. Intensywnie pracowaliśmy nad tym przez ostatnie 4-5 lat - wyjaśnia Ewa Kocińska. - Było sporo pracy, ale to była praca, która nas wszystkich cieszyła, bo mieliśmy świadomość, że robimy coś, co powinno cieszyć dzieci z Poznania i okolic, i o to przede wszystkim chodzi.

Co się udało przygotować w PPNT? Laboratorium Wyobraźni podzielono na trzy strefy: Wystawę, Experymentarium i Planetarium.

Wystawa to interaktywna nauka poprzez zabawę wśród eksponatów prezentujących zjawiska z takich dziedzin nauki jak hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. Stanowiska multimedialne wprowadzają  odkrywców w niezwykły świat biologii i fizyki. Interaktywny stół umożliwia zbadanie wieku drzew oraz fauny i flory pod powierzchnią ziemi, a specjalny totem prezentuje działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla 14C. Co ciekawe, zwiedzający mogą obejrzeć akcelerator atomów izotopu węgla 14C wykorzystywany przez Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe. Wystawa interaktywna, w tak zwanej ciemni,  prezentuje także zjawiska związane ze światłem. Można tu zobaczyć i przetestować zasady działania aparatu fotograficznego, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw czy lustro fenickie.

W Experymentarium czekają pokazy z różnych dziedziny naukowych, bo czym byłaby wizyta w Laboratorium bez eksperymentów? Profesjonalni dydaktycy przeprowadzają tematyczne zajęcia laboratoryjne z dziedziny fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych. Małym i duzi entuzjaści nauki z ich pomocą mogą samodzielnie przeprowadzać rozmaite eksperymenty, analizy i badania.

Trzecia część Laboratorium Wyobraźni to Planetarium. Na zwiedzających czeka wiele pokazów o różnej tematyce: od początków życia na Ziemi przez Układ Słoneczny po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdemu z nich towarzyszy komentarz profesjonalnego astronoma.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA