Będą kontrole fotoradarowe przed szkołami

Straże miejskie i gminne wprawdzie zostały pozbawione możliwości kontroli fotoradarowej, ale do końca 2015 r. jeszcze ją mają. Strażnicy z Poznania zamierzają ten czas wykorzystać i zapowiadają, że z pomocą fotoradarów będą czuwać nad bezpieczeństwem uczniów. Kierowcy, w pobliżu szkół lepiej zdejmijcie nogi z gazu!

Przez dwa pierwsze miesiące nowego roku szkolnego fotoradary straży miejskiej będą ustawione na drogach przed szkołami, strażnicy z patroli szkolnych będą natomiast czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, m.in. nadzorując to, w jaki sposób docierają na zajęcia, zachowują się przy przejściach dla pieszych itp. Wszystko po to, by czas nauki był nie tylko owocny, ale też wolny od wypadków i zagrożeń związanych z ruchem samochodowym.

Decyzję o utworzeniu odcinka pomiarowego każdorazowo podejmują policjanci na podstawie szczegółowych analiz zdarzeń drogowych. Jeżeli wskazane miejsce zostanie zakwalifikowane do kontroli prędkości wykonywanych przez straż miejską, to zarządca drogi musi trwale oznakować odcinek pomiarowy. Ażeby wystawić fotoradar, sporządzamy miesięczny grafik służb, który przekładany jest do akceptacji przez Komendanta Miejskiego Policji. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymaganych formalności strażnicy mogą przystąpić do kontroli prędkości, a tygodniowy plan tych czynności publikujemy na naszej stronie internetowej.

Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznań

Ostatnie prędkości zarejestrowane na ul. Zamenhofa to 103 km/h i 98 km/h. Nie lepiej jest przy szkole na Złotkowskiej, gdzie kierowcy potrafią jeździć nawet 71 km/h. To o wiele za szybko, mając na uwadze dozwoloną tam prędkość 30 km/h. Kolejni piraci zostali namierzeni przy szkole na Piłsudskiego i Kutrzeby – jechali odpowiednio 97 km/h i 99 km/h. Policjanci jako miejsce niebezpieczne wskazują natomiast ul. Fabianowo, na której dochodziło do zdarzeń drogowych z powodu nadmiernej prędkości jazdy.

Jak informuje Przemysław Piwecki, na terenie Poznania wyznaczone są obecnie 47 oznakowane odcinki dróg, w obrębie których strażnicy mierzą prędkość jazdy pojazdów. Co czwarty z nich znajduje się w pobliżu szkół. Do końca października zapowiadane są codzienne kontrole przed szkołami.

Piwecki podkreśla, że poznańską straż miejską obowiązują transparentne zasady odnośnie miejsc przeprowadzania kontroli fotoradarowej. Są to zasady, które nie zmieniły się od pierwszego wykonanego przez nią zdjęcia w listopadzie 2004 r.

Decyzję o utworzeniu odcinka pomiarowego każdorazowo podejmują policjanci na podstawie szczegółowych analiz zdarzeń drogowych. Jeżeli wskazane miejsce zostanie zakwalifikowane do kontroli prędkości wykonywanych przez straż miejską, to zarządca drogi musi trwale oznakować odcinek pomiarowy. Ażeby wystawić fotoradar, sporządzamy miesięczny grafik służb, który przekładany jest do akceptacji przez Komendanta Miejskiego Policji. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymaganych formalności strażnicy mogą przystąpić do kontroli prędkości, a tygodniowy plan tych czynności publikujemy na naszej stronie internetowej (Przemysław Piwecki)

Od 1 stycznia straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców od 1 stycznia 2016 r. Tak zakłada nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany są pokłosiem raportu Najwyższej Izby Kontroli, wskazującego na duże nadużycia strażników gminnych i miejskich w tej kwestii.