Kościół z XV wieku w poznańskich piwnicach

Autor: DP/UMP, J. Pluciński, fot. UMP
REKLAMA

Dzięki wytężonej pracy archeologów Poznań skrywa coraz mniej tajemnic. W piwnicach Poznańskiego Centrum Świadczeń mieszczącego się przy ul. Za Bramką odkryto właśnie fundamenty gotyckiego kościoła, który pochodzi z XV wieku.

Poznańscy archeolodzy mają coraz więcej pracy. Po licznych odkryciach na Starym Rynku tym razem badacze trafili na fundamenty gotyckiego kościoła. Archeolodzy w okolicach ratusza odkryli już ponad 1000 zabytków. Dzięki wykopaliskom badacze mogli poznać nieznane do tej pory funkcje Starego Rynku, a także elementy życia w mieście. Kościół pod budynkiem PCŚ jest kolejnym z nich.

Szacuje się, że kościół pochodzi z XV wieku. Po zabezpieczeniu znaleziska i poddaniu specjalistycznej konserwacji fragmenty kościoła będą publicznie dostępne dla zwiedzających. Fundamenty mają być wyeksponowane w ten sposób, by pozostałości były widoczne dla wszystkich. Zamontowana zostanie szklana szyba, przez którą będzie można zobaczyć każdy fragment dawnego kościoła. Postawiona zostanie także tabliczka, na której przedstawiona zostanie rekonstrukcja dawnego kościoła. Wcześniej na tym obszarze odkryto również cmentarz - archeolodzy odkryli prawie 120 szkieletów.

- Pierwsze wzmianki na temat cmentarza pochodzą z 1419 roku. Już w trakcie jego użytkowania wzniesiono kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, choć dokładna data jego powstania nie jest znana. Informacje zaczerpnięte ze źródeł pisanych potwierdzają pochówki przecięte przez wkop pod fundament - mówi archeolog Ewa Pawlak.

Pracownicy z poznańskiego Centrum Świadczeń byli przekonani o tym, że archeolodzy mogą trafić na historyczne pozostałości.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA