Dawne kanały kolejnym znaleziskiem archeologów

Autor: UMP, PJ; fot. UMP
REKLAMA

Od prawie trzech miesięcy archeolodzy na Starym Rynku dowiadują się coraz to bardziej ciekawszych rzeczy na temat dawnego Poznania. Tym razem odkopany został fragment ścieku odprowadzającego nieczystości z okolic Starego Rynku.

Pracownicy Muzeum Archeologicznego są coraz bliżej poznania funkcji, jaką pełnił centralny plac miasta w życiu dawnych poznaniaków. Odkopana spod 3 metrów ziemi część ścieku pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. Jest to jeden z najdawniejszych śladów zorganizowanej ludzkiej działalności z początków funkcjonowania miasta.

Odkopany fragment kanału nie jest jednak do końca jasny. Archeologów zastanawia jego przebieg. "Rynsztoki biegły zazwyczaj liniowo osią ulicy albo po obu jej stronach, w przypadku naszego odkrycia trudno o jednoznaczne ustalenie tej kwestii" – można przeczytać na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Badaczy zastanawia również kwestia, czy kanał łączył się z głównym kanałem odprowadzającym nieczystości z rynku biegnącym osią ul. Butelskiej – dziś ul. Wodna – do Warty. Zastanawiająca kwestią jest też, czy mógł biec od studni publicznej usytuowanej w rejonie targu rybnego, gdzie ustawione były koryta do przechowywania ryb.

Instalacja kanalizacyjna jest ciekawym elementem do poznania urządzeń odprowadzających ścieki w dawnym Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA