Dawne kanały kolejnym znaleziskiem archeologów

Od prawie trzech miesięcy archeolodzy na Starym Rynku dowiadują się coraz to bardziej ciekawszych rzeczy na temat dawnego Poznania. Tym razem odkopany został fragment ścieku odprowadzającego nieczystości z okolic Starego Rynku.

Pracownicy Muzeum Archeologicznego są coraz bliżej poznania funkcji, jaką pełnił centralny plac miasta w życiu dawnych poznaniaków. Odkopana spod 3 metrów ziemi część ścieku pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. Jest to jeden z najdawniejszych śladów zorganizowanej ludzkiej działalności z początków funkcjonowania miasta.

Odkopany fragment kanału nie jest jednak do końca jasny. Archeologów zastanawia jego przebieg. “Rynsztoki biegły zazwyczaj liniowo osią ulicy albo po obu jej stronach, w przypadku naszego odkrycia trudno o jednoznaczne ustalenie tej kwestii” – można przeczytać na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Badaczy zastanawia również kwestia, czy kanał łączył się z głównym kanałem odprowadzającym nieczystości z rynku biegnącym osią ul. Butelskiej – dziś ul. Wodna – do Warty. Zastanawiająca kwestią jest też, czy mógł biec od studni publicznej usytuowanej w rejonie targu rybnego, gdzie ustawione były koryta do przechowywania ryb.

Instalacja kanalizacyjna jest ciekawym elementem do poznania urządzeń odprowadzających ścieki w dawnym Poznaniu.