Cyberprzemoc? W tym tramwaju dowiesz się, jak nie paść jej ofiarą

6 lipca na tory tramwajowe w Poznaniu wjechał niecodzienny pojazd. Jego wagony zdobią układające się w pajęczą sieć “e-nici”. Wszystko po to, by uświadomić mieszkańcom miasta, jakie zagrożenia czekają na nich w sieci… internetowej. Bo nawet w tramwaju można stać się sprawcą lub ofiarą cyberprzemocy.

Napis “Tylko uważaj!” i duża, czarna grafika przedstawiająca pająka – tak wygląda bok tramwaju będącego poruszającą się po szynach reklamą akcji “Dwie strony sieci”. Została ona zorganizowana przez wielkopolską policję przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, MPK i Fundacji Banku Zachodniego WBK. Jej cel to zwiększenie świadomości poznaniaków w kwestiach związanych z przestępczością internetową.

– To kolejna nasza akcja prewencyjna, bo zgodnie z ustawą o policji prewencja jest podstawą naszego działania. Musimy zapobiegać, przeciwdziałać przestępczości – mówi insp. Michał Domagalski z Komendy Wielkopolskiej Policji w Poznaniu. – Wychodzimy z tą akcją nie tylko do młodzieży, ale także do osób starszych, ich rodziców, nauczycieli, by pamiętali o zagrożeniach, jakie istnieją. Większość społeczeństwa nie jest świadoma tych zagrożeń, które spowodował internet. Chcemy, żeby ten tramwaj, jeżdżąc po ulicach Poznania, przekazywał wiedzę prewencyjną.

Z czym wiążą się zagrożenia czyhające w cyberprzestrzeni? – Przede wszystkim z korespondencją w sieci – odpowiada Domagalski, zwracając przy tym uwagę na fakt, że żaden ruch w internecie nie pozostaje bez śladu. – Myślę, że młodzi ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Wchodząc na daną stronę internetową, zostawiają na niej swój adres IP i inne dane. Są przez to widoczni nie tylko dla służb, ale też dla hakerów. Informacje o przestępczości internetowej docierają do nas bardzo często, właśnie dlatego reagujemy również poprzez tę akcję.

Promujący kampanię tramwaj będzie poruszał się po Poznaniu przez najbliższe 3 lata. Przy drzwiach wejściowych do jego wagonów znajdują się kody QR. Po zeskanowaniu każdego z nich smartfonem lub tabletem można zasięgnąć szczegółowych informacji o akcji “Dwie strony sieci” i cyberprzestępczości – formach, jakie najczęściej przybiera, sposobach jej rozpoznawania i zwalczania. Co więcej, wewnątrz pojazdu umieszczone są specjalne reklamy tramwajowe. Z nich także można dowiedzieć sie więcej o zasadach przestrzegania bezpieczeństwa w sieci.

Pierwszy kurs “zaplątany” w “e-sieć” tramwaj ma już za sobą. 6 lipca po południu wyjechał z zajezdni przy ul. Głogowskiej. W środku nie zabrakło policjantów, którzy pouczali pasażerów w zakresie niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu. Ich obecność i przede wszystkim wygląd pojazdu wzbudził u podróżujących zaskoczenie i niemałe zainteresowanie. I bardzo dobrze, bo sprawcą i ofiarą cyberprzemocy można stać się w prawie każdym miejscu. Nawet w środkach komunikacji publicznej – w końcu od jakiegoś czasu w nich również mamy dostęp do sieci…