Czy studenci znajdą w Poznaniu najlepszych pracodawców na świecie?

Autor: K. Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Kończy się kolejny rok studiów - dla niektórych ten ostatni, zwieńczony absolutorium i obroną pracy magisterskiej. Co teraz? Wielu absolwentów poszuka pracy - pierwszej lub lepszej. Wszyscy jednak będą mieli szansę pracować w najlepszych firmach świata, które - jak się okazuje - mają swoje oddziały w Poznaniu.

Najlepsza praca świata wielu osobom kojarzy się głównie ofertami, które umożliwiają wyjazd na rajską wyspę i aktywne spędzanie czasu, aby następnie to opisywać na blogu internetowym. Tak przynajmniej reklamowane są oferty, które co jakiś czas obiegają cały świat, a nazywane są właśnie "pracą marzeń". Powiedzmy sobie jednak szczerze - aby się na takie coś załapać, trzeba mieć (zbyt) dużo szczęścia. Co zatem pozostaje?

Być może praca w firmie uznanej za najlepszego pracodawcę na świecie. Ranking tych najlepszych opublikowała niedawno firma Universum Global, zajmująca się budowaniem wizerunków pracodawców. Raport został stworzony na podstawie badania preferencji 240 tysięcy studentów z całego świata, którzy wskazali najlepsze (ich zdaniem) miejsca pracy w dwóch kategoriach: firm IT oraz wielkiego biznesu. Zaskoczenia nie ma - w obydwu rankingach, uwzględniających po 50 pozycji, prym wiodą znane marki.

W pierwszej dziesiątce jest tylko jedna firma, mająca swoje biuro w Poznaniu - jest to Microsoft, które w naszym mieście obecne jest pod postacią Centrum Innowacji, działającego przy Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Na pierwszym miejscu w tym rankingu jest Google, na trzecim zaś - Apple.

Dalej jest nieco lepiej - 11 pozycję zajmuje Samsung, który niestety z Poznania się wyprowadza, jednak już na 13 miejscu znajduje się Volkswagen Group. Koncern ten jest obecny w Poznaniu pod postacią fabryki, ale też dystrybutora samochodów różnych marek koncernu. 28 miejsce to IKEA, która w Poznaniu posiada centrum księgowe, a na 30 pozycji znalazła się firma McKinsey&Company, także posiadająca oddział w Poznaniu.

31 pozycja to Unilever - firma, która w stolicy Wielkopolski jest obecna zarówno dzięki fabrykom, jak i poprzez centrum badań i rozwoju przy ulicy Bałtyckiej. Na 47 pozycji za to uplasowała się firma Deloitte - warto jednak zaznaczyć, że choć to firma konsultingowa, to na tym miejscu znalazła się kategorii IT.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ w rankingu biznesowym ta spółka jest zdecydowanie wyżej - na 6 pozycji. Na pierwszym miejscu także i w biznesie jest Google, lecz już nr 2 zdobyła PwC, nr 3 - EY, nr 5 KPMG, a nr 6 właśnie Deloitte. Te firmy to tzw. "wielka czwórka", czyli najlepsze firmy konsultingowe na świecie. Dla niewtajemniczonych - "konsulting" to głównie obsługa prawna i sprawianie, że klienci tych firm płacą mniejsze podatki. Każda z tych spółek ma swoje oddziały w Poznaniu. W rankignu biznesowym znalazły się także firmy, które już były obecne w części dotyczącej IT (nr 12 - McKinsey&Company, nr 17 - Unilever, nr 26 - IKEA, nr 27 - Grant Thornton, nr 50 - Samsung, choć właściwie to się już nie liczy).

Co jednak sądzą osoby, które pracują (bądź pracowały) w tych firmach w Poznaniu?
- Firma zajęła po raz kolejny wysokie miejsce i po raz kolejny nie wiem dlaczego - komentuje osoba pracująca w poznańskim oddziale KPMG. - Płace są niższe niż w innych firmach "Wielkiej czwórki", nasza praca niedoceniana, a szkoleń niewiele.

- Zajmowałem się czymś, co mogła wykonywać średnio przyuczona małpa - opowiada z kolei inna osoba, która kilka lat temu pracowała w poznańskim oddziale McKinsey&Company. - Wówczas byłem po studiach i dostałem dobre pieniądze na początek, ale gdy tylko znalazłem coś ambitniejszego, to odszedłem.

- Robimy to samo, co w innych centrach księgowych - przyznaje osoba pracująca w poznańskim biurze firmy IKEA. - Jest za to dobra atmosfera w pracy, i tylko to mnie tam trzyma.

Wszystko zależy od tego, do jakiego zespołu trafisz - opowiada osoba, która pracowała w firmie Grant Thornton. - Generalnie prawda jest taka, że jesteś w stanie się tam wiele nauczyć. Ale nie płacą dużo i do tego dochodzą niepłatne nadgodziny, których jest dużo. Jeśli chodzi o praktykantów to często im dają kiepskie zadania, w dodatku za moich czasów staże były darmowe. Mi się moja praca bardzo podobała, ale odeszłam ze względu na kiepskie płace.

Warto przy tym wiedzieć, że ranking firmy Universum Global był tworzony w oparciu o badania studentów z 12 krajów o największych gospodarkach na świecie, wśród których nie ma Polski. Być może więc same rankingi to nie wszystko - zwłaszcza zaś, gdy tworzone są z takim rozmachem...

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA