Uroczysta sesja rady miasta: Agnieszka Duczmal honorową obywatelką miasta

Autor: Piotr Garbowski; fot. P. Garbowski

29 czerwca odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Jak co roku w dniu imienin patronów miasta, św. Piotra i św. Pawła, radni zebrali się w poznańskim ratuszu, by wręczyć różne tytuły i wyróżnienia. Najważniejsze - Honorowe Obywatelstwo Mista Poznania - odebrała Agnieszka Duczmal.

Zebranych powitał Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania. Atmosfera w ratuszu była podniosła, a sama sesja przebiegała inaczej niż zwykle. Nie mówiono o sprawach bieżących, a wymiany poglądów i spory zastąpiły przemówienia osób, które zostały uhonorowane najbardziej prestiżowymi odznaczeniami nadawanymi przez władze miasta.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania zostało nadane Agnieszce Duczmal, urodzonej w Krotoszynie, ale od wielu lat związanej z Poznaniem dyrygentce, założycielce Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus". Członkowie rady nadali Agnieszce Duczmal ten tytuł w uznaniu dla jej wybitnych osiągnięć muzycznych oraz za zasługi dla kształtowania artystycznego oblicza miasta.

Odbierając wyróżnienie, wzruszona Agnieszka Duczmal, mówiła, że traktuje je jako nagrodę dla całej swojej orkiestry, a także wspomniała o ojcu, Henryku Duczmalu, który również był związanym z Poznaniem dyrygentem. To on zaszczepił w niej lokalny patriotyzm. - Miałam propozycje pracy poza Polską, ale zostałam tutaj w Poznaniu. Całe serce oddałam temu miastu i mojej orkiestrze. To także nagroda dla niej, nagroda dla tych, którzy ją tworzą, którzy ją tworzyli, za to, że promują Poznań na całym świecie. Bo to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.

Rada miasta nadała także tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" prof. Jackowi Wiesiołowskiemu, Janinie Subrovej, Helenie "Eleni" Tzoka, Michałowi Grudzińskiemu i Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Oddział w Poznaniu.

- Jestem naprawdę szczęśliwa. W Poznaniu zakochałam się, kiedy miałam 15 lat. Teraz mogę spokojnie powiedzieć, że jest to miłość do końca życia - mówiła Janina Subrova, nagrodzona za zasługi dla budowania partnerskich relacji Poznania i Brna. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Jacek Wiesiołowski, historyk. - To miasto, w którym zakochałem się, mając 10 lat - opowiadał i podkreślał, że w żadnym innym polskim mieście nie ma tak wspaniałych materiałów dla historyka.

Podczas uroczystości wręczono także przyznane wcześniej Nagrody Artystyczne i Naukowe Miasta Poznania. Odebrali je prof. Marek Hendrykowski, filmoznawca związany z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, a także prof. Aleksandra Kuczmę z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, legendę polskiego designu. Oprócz tego wręczono również Nagrody Sportowe Miasta Poznania. Te z kolei odebrali reprezentująca WKS Grunwald zapaśniczka Iwona Matkowska oraz Władysław Stecyk, srebrny medalista olimpijski w zapasach z Moskwy z roku 1980, trener Iwony Matkowskiej.

Po wręczeniu odznaczeń włodarze miasta zaprosili uczestników uroczystości na jej dalszą część w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA