Ultranowoczesne badania onkologiczne w Poznaniu. I to na NFZ!

Ultranowoczesny skaner, który przyśpiesza badanie pacjentów onkologicznych i precyzyjniej pomaga zdiagnozować nowotwór, jest już na wyposażeniu Centrum Medycznego HCP. Do tej pory badanie PET-CT, które pozwalało określić, czy w organizmie są komórki nowotworowe, trwało około 20 minut. Teraz lekarze mogą prześwietlić cały organizm w zaledwie 5 minut!

W pracowni PET-CT Affidea, działającej od ponad 7 lat przy Centrum Medycznym HCP w Poznaniu pracę rozpoczął właśnie nowy, ultranowoczesny skaner PET-CT GE Discovery IQ, służący do precyzyjnej lokalizacji nawet niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych.
– Jest to urządzenie najnowszej generacji, urządzenie które tak naprawdę otwiera nową erę w tego typu badaniach i to ze względu na czas badania, ale przede wszystkim na możliwość oceny ilościowej – informuje Jarosław Furdal, prezes Zarządu Affidea. – W badaniach onkologicznych możemy od teraz dużo precyzyjniej monitorować postęp terapii tak ważnej z punktu widzenia pacjenta.

Jest to drugie takie urządzenie w Polsce – pierwsze służy pacjentom we wrocławskim ośrodku PET-CT Affidea. Zastosowana w nim nowa konstrukcja detektora PET zapewnia ponad dwukrotnie wyższą czułość urządzenia spośród aparatów dostępnych obecnie na rynku, co umożliwia poprawę dokładności badania.
– Nowy skaner PET-CT wykonuje obrazy o jeszcze większej dokładności niż do tej pory, dzięki zastosowaniu nowych detektorów jesteśmy w stanie zgromadzić więcej informacji o zmianach nowotworowych, niż w dotychczasowym skanerze. Przekłada to się na to, że mogą zostać wykryte jeszcze drobniejsze zmiany i dzięki temu pacjent może być wcześniej leczony, gdy ta choroba jest jeszcze w początkowej fazie – mówi dr hab. Rafał Czepczyński, kierownik Zakładu Medycy Nuklearnej. – To są zmiany o wielkości kilku milimetrów. Tak jak do tej pory były to zmiany rzędu 8-10 mm, w tej chwili w większości przypadków będziemy mogli znaleźć 4-5 mm. Muszę jednak zastrzec, że są pewne typy nowotworów, które nie dają się zobrazować, ale w większości przypadków ta rozdzielczość się poprawi.

Dzięki temu czas badania onkologicznego na nowym aparacie można zredukować ze standardowych 20 minut do zaledwie 4-5 minut. Skrócenie czasu badania jest istotne dla pacjentów, bo krócej są poddawani promieniowaniu. Przy pacjentach ciężko chorych, którym trudno jest leżeć bez ruchu przez dłuższy czas, krótsze badanie oznacza większy komfort.

PET-CT pozwala na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowania leczenia, np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych.

Z nowoczesnego skanera będą mogli korzystać wszyscy pacjenci – nawet dzieci. W większości problemów onkologicznych badanie PET-CT jest w całości refundowane przez NFZ, wystarczy dostarczyć do pracowni skierowanie od specjalisty.
– Badanie nie będzie droższe, najważniejsze dla pacjenta jest to, że on nie płaci nic, bo płaci za niego NFZ i pomimo że jest to nowy skaner, który na pewno podwyższa koszty naszego funkcjonowania, refundacja z NFZ jest ta sama. Nie obciąża to budżetu publicznego w dodatkowy sposób – wyjaśnia dr hab. Rafał Czepczyński. – W tej chwili dzięki kontraktowi z NFZ jesteśmy w stanie pomóc w szybkim tempie, w ciągu jednego, dwóch tygodni każdemu pacjentowi, który spełnia wszystkie kryteria kwalifikacyjne NFZ.