Za czym ta kolejka na Wildzie stoi?

Autor: K. Nowicki, fot. J. Nowicki
REKLAMA

Nietypowe, wielkoformatowe fotografie pojawiły się na sześciu budynkach na Wildzie. Nie jest to jednak żadna reklama, a nietypowa akcja artystyczna połączona z obroną pracy dyplomowej Darii Mielcarzewicz, znanej poznańskiej projektantki, znanej ze stworzenia Sklepu z Cytatami. Projekt na Wildzie jest jednak czymś zupełnie innym niż cytaty.

Spacerując ulicą Górna Wilda, na budynku pod numerem 80, można natknąć się na niezwykła fotografię - jest ona naklejona na budynek, a przedstawia scenę rodem z poprzedniej epoki: oto bowiem część osób na fotografii stoi z kieliszkami w rękach, dumnie (jak się zdaje) wypinając torsy w marynarkach, na których błyszczą medale. Część osób zaś siedzi, ma na sobie normalne ubrania codzienne, i zdaje się nie przejmować tymi "odznaczonymi". Najbardziej osobliwa na tym obrazku jest jednak... krowa, która stoi z boku.

Fotografia co najmniej dziwna, zwłaszcza umieszczona ot tak, na budynku. Jest w tym jednak nieco głębszy sens. Jaki?

Żeby się tego dowiedzieć, trzeba się udać do Ogrodu Wilda, mieszczącego się na ulicy Fabrycznej. To miejsce powstało w ramach festiwalu Malta już w zeszłym roku, obecnie zaś działa prężnie jako... ogród ze sztuką. Tam właśnie znaleźć można wyjaśnienie tajemniczego zdjęcia przy Górnej Wildzie, a także innych zdjęć.

Fotografie na budynkach są bowiem pomysłem Darii Mielcarzewicz, poznańskiej projektantki i twórczyni Sklepu z Cytatami. Łącznie jest ich 6, natomiast w Ogrodzie Wilda, oprócz mapy z zaznaczonymi punktami umieszczenia fotografii, zawieszony jest kolaż.
- To są zdjęcia archiwalne Poznania z archiwum Cyryla (Cyfrowe Repozytorium Lokalne, skarbnica archiwalnych zdjęć ze stolicy Wielkopolski - przyp. red.) - wyjaśnia Daria. - Projekt powstał w ramach inicjatywy Centrum Warte Poznania, a przy okazji jest to moja praca dyplomowa z fotografii.

Praca - dodajmy - celująca. Obrona odbyła się 16 czerwca właśnie w Ogrodzie Wilda..

Wszystkie prace zawisły na budynkach administrowanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, i pozostaną (o ile nikt ich nie zedrze) przez 3 miesiące. Kolaż natomiast, który wisi w Ogrodzie Wilda, będzie można podziwiać przez pół roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA