Pływający Słowianie w Lądzie nad Wartą!

Bardzo mokry weekend (6-7 VI) w Lądzie nad Wartą! Tak, ale przy słonecznej pogodzie. Za to zabawa w średniowiecznym grodzie oraz piknik naukowy w klasztorze upłyną pod znakiem rzecznej tematyki. „Rzeki i Ludzie” – tegoroczne hasło promujące festiwal „zatopi” wszystkich gości w nurcie atrakcji.

Żywcem wyłowieni z epoki Słowianie zaprezentują swoje wyroby i podzielą się tajnikami rzemiosła. Odziani w ciężkie kolczugi wojowie stoczą walkę o położony nad rzeką gród. Na najmłodszych czekają rzeczne warsztaty. Kiedy wyschniemy, skosztujemy średniowiecznego jadła. Później zaś ponownie „zatopimy się” w melodiach sprzed wieków. Na spragnionych wiedzy czekają płynnie przeprowadzane wykłady, a także możliwość zwiedzenia klasztoru!

Organizowany już po raz jedenasty Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie, gromadzi nad rzeką Wartą rzesze miłośników średniowiecznych tradycji. Tradycje te zawsze wiązały się z bliskością warciańskiego nurtu.

„Z rzeką tą wiążemy nie tylko powstanie grodu i klasztoru w Lądzie, ale też narodziny państwa polskiego. Z tego też powodu pragniemy jej, a także innym rzekom oraz ich miejscu w życiu i kulturze dawnych społeczności poświęcić XI edycję Festiwalu” – mówi dr Michał Brzostowicz, wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jednej z instytucji, która jest organizatorem imprezy.

W pierwszy weekend czerwca (6-7 VI) na lądeckiej ziemi rozbite zostaną obozowiska wczesnośredniowiecznej ludności. Każdy z gości będzie mógł zgłębić tajniki życia w dawnych czasach, patrząc, dotykając, a nawet smakując. Wiele informacji zaczerpniemy na wykładach popularno-naukowych m.in. Profesor Waldemar Ossowski opowie o „Łodziach i statkach rzecznych w dawnych czasach”. Fale zwiedzających, jak co roku, zaleją wystawy archeologiczne. Tym razem odwiedzający Salę Organową lądeckiego klasztoru będą mogli podziwiać ekspozycję „W średniowieczu nad rzeką”.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pozwolą najmłodszym „przepłynąć” znad Warty, ku innym dawnym cywilizacjom, gdzie rzeki odegrały niebagatelną rolę. Ci, którzy zabiorą się wraz z edukatorami odwiedzą Egipt i starożytną Mezopotamię. Nie zabraknie również porywających do tańca koncertów. Wystąpią m.in. Góra Trolla i Effascinato. Wielkimi wydarzeniami kulturalnymi będą z pewnością koncerty zespołu „Sabionetta” i legendarnej już „Orkiestry Świętego Mikołaja”. Wystąpi też grupa teatralna Cives Glogoviae1253.

Organizatorami imprezy są: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Urząd Gminy w Lądku, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu.

Wszystkie niezbędne informacje, a także program imprezy uzyskać można na stronie internetowej festiwalu (www.festiwal-lad.pl) i witrynie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (www.muzarp.poznan.pl/dzialalnosc-naukowa/festiwale/xi-festiwal-kultury-slowianskiej-i-cysterskiej-w-ladzie-6-7-czerwca)