Przedsiębiorcy chcą funduszu szkoleniowego

Pomoc dla pracodawców chcących wzmocnić potencjał kadrowy swojej firmy oraz podnieść swoje kompetencje – to główny cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego, utworzonego z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W latach 2014-2015 środki KFS przeznaczone będą na kształcenie ustawiczne wielkopolskich pracodawców i pracowników w wieku powyżej 45 lat.

“Krajowy Fundusz Szkoleniowy i zapotrzebowanie na kwalifikacje zawodowe” – to tytuł pierwszej w tym roku konferencji Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Wielkopolskiego Rynku Pracy, która odbyła się we wtorek 2 czerwca 2015 roku w Collegium da Vinci w Poznaniu. KFS to wydzielona część (około 2 proc.) Funduszu Pracy, czyli funduszu celowego przeznaczonego na zapobieganie bezrobociu i ograniczenie jego skutków, tworzonego ze składek pracodawców. Wysokość KFS ustalana jest corocznie w tzw. ustawie okołobudżetowej.

W latach 2014-2015 KFS wspiera podnoszenie kompetencji osób w wieku 45 lat i więcej. Natomiast w kolejnych latach priorytety mogą być zupełnie inne.
– Krajowy Fundusz Szkoleniowy zaczął funkcjonować pod koniec ubiegłego roku, a    zapotrzebowanie pracodawców na tego rodzaju dofinansowanie jest bardzo ogromne. Z badań wynika bowiem, że pracodawcy z reguły nie chcą sami szkolić pracowników – informuje Bernadeta Ignasiak, główny specjalista ds. komunikacji medialnej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Poznaniu. – Tym razem pieniądze przeznaczane są na szkolenia dla osób powyżej 45 roku życia, którym pozostało jeszcze ponad 20 lat do przejścia na emeryturę, i którzy muszą nadążyć za postępem technicznym. Natomiast w kolejnym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje poszerzenie KFS też o grupy osób młodych.

KFS daje możliwość sfinansowania m.in.: kursów i studiów podyplomowych dla pracowników, oraz egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
– Aktualnie zajmujemy się wsparciem kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników, którzy posiadają pracę, ale są zagrożeni jej utraceniem  – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – KFS ma zatem na celu zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby, których kompetencje są nieadekwatne do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki i oczekiwań pracodawców. W zeszłym roku nasze województwo skorzystało z tej oferty w kwocie około 3 mln złotych, z kolei w tym roku rezerwa wynosi aż 15 mln złotych.

O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.

Na wniosek pracodawcy starosta może przyznać środki z KFS w wysokości 80 proc. kosztów szkoleń, ale nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Przy czym pozostałe 20 proc. dopłaca sam pracodawca.
– Środki KFS wspierają inwestycje w kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, a zatem podnoszą ich kwalifikacje zawodowe w różnym zakresie – mówi Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzedu Pracy w Poznaniu. – A pracodawca, którym jest mikroprzedsiębiorca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie aż 100 proc. kosztów kształcenia ustawicznego.

Należy również odnotować, że to sam pracodawca decyduje o formie kształcenia ustawicznego i instytucji szkoleniowej, która je zrealizuje.
– Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym skorzystaliśmy z możliwości KFS, ponieważ jest to jedyne narzędzie, które pozwala wybrać dokładnie te szkolenia, które są potrzebne pracownikom – mówi Karina Jakubek z Human Discovers Centrum Analiz i Rozwoju Placówka Kształcenia Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim. –  Podczas poprzedniej edycji nasi pracownicy uczestniczyli w wielu szkoleniach, takich jak m.in. kurs “profesjonalny pracownik administracji z językiem angielskim” w wymiarze 120 godzin.

Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na: doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych; kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą; badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne; oraz ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.

– Pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego to duże wsparcie i zastrzyk dla takich jednostek jak nasza, która to zawsze partycypowała w podnoszeniu kwalifikacji i doszkalaniu swoich pracowników – przekonuje Barbara Szeflińska, prezes Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, dyrektor Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. – Ze 116 zatrudnionych u nas osób aż 34 skorzystały z różnych kursów, np. dyspozytorzy uczyli się medycznego języka angielskiego, a pracownicy administracji pogłębiali znajomość excela.

Pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Warto też zaznaczyć, że wnioski rozpatrywane są w kolejności zgłoszeń, czyli do wyczerpania limitu środków KFS, jakim dysponuje dany powiatowy urząd pracy.

Informacji na temat KFS na terenie województwa wielkopolskiego udzielają pracownicy każdego powiatowego urzędu pracy. Natomiast więcej szczegółów można znaleźć też na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Oprócz tego, informacje dotyczące KFS i planu podziału środków na poszczególne województwa w danym roku dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.