Elita będzie kształcić się w Poznaniu!

Autor: M. Kuroczycka, KN, fot. Archiwum AWF
REKLAMA

W Poznaniu utworzony zostanie elitarny kierunek studiów  - Neurobiologia. Trójstronną umowę o utworzeniu i wspólnym prowadzeniu studiów interdyscyplinarnych na tym kierunku podpisali rektorzy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

- To porozumienie otwiera nowe możliwości rozwoju naukowego dla młodych ludzi  pragnących pogłębiać swoją wiedzę w dziedzinie Neurobiologii oraz pozwala wykorzystać potencjał drzemiący na trzech poznańskich uczelniach - twierdzi prof. Jerzy Smorawiński, rektor AWF.

Celem tego porozumienia jest wprowadzenie do oferty poznańskich uczelni kierunku dotyczącego nowoczesnej i niezwykle szybko rozwijającej się dziedziny naukowej, stworzenie szerokiej bazy laboratoryjnej i dydaktycznej dla tego kierunku.

Jest to inicjatywa działającego od ponad 30 lat na Wydziale Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji AWF w Poznaniu Zakładu Neurobiologii, a studia będą realizowane we współpracy z Wydziałami Biologii UAM oraz Nauk Weterynaryjnych i Nauk o Zwierzętach UP.

- Cieszymy się, że po kilku latach starań Poznań jest drugim, po Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, miastem, gdzie będzie można kontynuować studia na kierunku „Neurobiologia” - wyjaśnia prof. Jan Celichowski, kierownik Zakładu Neurobiologii, inicjator powołania kierunku. - Neurobiologia to dziś jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki o charakterze interdyscyplinarnym. Obiektem jej zainteresowania jest układ nerwowy i wszelkie przejawy jego aktywności.

W trakcie zajęć na AWF studenci będą zajmować się przede wszystkim neurofizjologią, funkcjonowaniem układu nerwowo-mięśniowego, systemami sensorycznymi, problematyką neurorehabilitacji. Na UP prowadzone będą zajęcia z neuroanatomii, problematyki behawioralnej, zagadnień związanych z eksperymentami na zwierzętach, neurogenetyką. Z kolei na UAM kluczowe zagadnienia dotyczyć będą układu nerwowego bezkręgowców, neurotoksykologii, neuroendokrynologii, biologii systemowej oraz rozwoju układu nerwowego. Oprócz tych zagadnień studenci będą mieli do wyboru na trzech uczelniach także 13 innych przedmiotów.

Na nowy kierunek mogą aplikować absolwenci studiów licencjackich różnych kierunków (m.in. biologii, biotechnologii i bioinformatyki, farmacji, fizjoterapii, psychologii, kognitywistyki).

Kryterium przyjęcia będzie punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej z biologicznych podstaw funkcjonowania układu nerwowego. Każdy z trzech wydziałów może przyjąć po 20 kandydatów. Ze względu na charakter studiów wymogiem wstępnym jest także znajomość języka angielskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Niezależnie od faktu przynależności do różnych uczelni, studenci trzech wydziałów będą studiować razem, w określone dni wspólnie odbywając zajęcia na różnych uczelniach. Na koniec studiów otrzymają wspólny dyplom trzech poznańskich uczelni.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA