Stary Rynek będzie bardziej “coolturalny” – są wyniki konkursu!

Będzie jazzowo, baletowo i międzynarodowo – przede wszystkim zaś bardzo kulturalnie. Gdzie? Na Starym Rynku oczywiście. Estrada Poznańska rozstrzygnęła bowiem konkurs “Coolturalny Stary Rynek”, skierowany do lokalnych przedsiębiorców i stowarzyszeń.

“Coolturalny Stary Rynek” to pomysł na przywrócenie centralnego placu Poznania mieszkańcom, którzy poszukują czegoś więcej niż tylko sklepy z tanim alkoholem i pijalnie wódki.
– Jest to konkurs na koncepcję i realizację wydarzeń artystycznych, kulturalnych i społecznych, które mają budować pozytywny wizerunek tego miejsca – tłumaczył w kwietniu tego roku Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania i jeden z inicjatorów konkursu. – Chodzi o to, by wspierać tych, którzy wpisują się w pozytywny wizerunek tego miejsca.

Do zdobycia było aż 150 tys. zł., a pieniądze niekoniecznie miały być przeznaczone na wielkie wydarzenia. Konkurs trwał do 29 maja – i tego właśnie dnia Estrada Poznańska ogłosiła wyniki.

Kto zdobył uznanie w oczach komisji konkursowej? Oto lista zwycięzców:
1. Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego “Dixie Club”, ul. Przybyszewskiego 37A, 60-356 Poznań, program “Swingująca Starówka”, kwota dofinansowania: 18 tys. zł

2. Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej, ul. Gołębia 8, 61-834 Poznań, program “Dźwięki Starego Miasta”, kwota dofinansowania: 29 tys. zł

3. Subito sp. Z o.o., ul. Kramarska 2, 61-765 Poznań, program “Hiszpania w sercu Poznania”, kwota dofinansowania: 20 tys. zł

4. Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, 61-768 Poznań, program “Lato-Czytanie”, kwota dofinansowania: 18 tys. zł

5. Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4, 61-768 Poznań razem z  Klubokawiarnia Meskalina, Bernard Ejgierd, ul. Mickiewicza 3/4, 60-833 Poznań; Klub Dragon, Dragon Syndicate s.c. Maciej Krych, Mateusz Rogala, ul. Zamkowa 3, 61-768 Poznań, program „Jazz Ring”, kwota dofinansowania: 40 tys. zł.

Widać więc, że głównymi beneficjentami programu są instytucje, które już w przeszłości angażowały się w tworzenie oferty kulturalnej na Starym Rynku. W klubach Dragon, Małym Domu Kultury i Meskalinie koncerty czy też inne wydarzenia kulturalne odbywają się regularnie. Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej tworzą m.in. przedsiębiorcy z klubów Kultowa i Cuba Libre, lodziarni Giovanni Volpe i Frajda, a także kawiarni Sztukafeteria. W ramach tego projektu przygotowane zostaną wydarzenia muzyczne – ale nie tylko.
– Przygotujemy kilka wystaw fotografii, a na dziedzińcu Szkoły Baletowej odbędą się już w czerwcu 2 spektakle – zapowiadają organizatorzy na facebooku.