Darmowe badania cytologiczne i HPV już w maju

Autor: M. Kerber, fot. archiwum
REKLAMA

W Poznaniu i Swarzędzu od 25 maja będzie można wykonać darmowe badania cytologiczne. Program, sponsorowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potrwa do 31 grudnia, a skorzystać mogą z niego kobiety w wieku 30-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie brały udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy.

W ramach akcji pacjentki będą poddane bezpłatnemu testowi obejmującemu badania cytologiczne oraz oznaczenie DNA HPV HR. Realizacja programu odbywać się będzie w dwojaki sposób. Pacjentki podczas konsultacji ginekologicznej w ramach kontraktu z NFZ mogą mieć pobrany materiał do badania cytologicznego i HPV w ramach programu profilaktycznego lub badania te mogą być wykonane w ramach konsultacji ginekologicznej.

Do realizacji darmowych badań zakwalifikowała się Prywatna Lecznica Certus. Testy będzie można wykonać w poradniach ginekologicznych w centrum medycznym lecznicy nr 1 i 3. Placówki znajdują się przy ul. Dąbrowskiego 262 w Poznaniu i przy ul. Poznańskiej 15 w Swarzędzu.

Pacjentki zainteresowane udziałem w programie mogą się zgłaszać telefonicznie pod nr telefonu (61) 22-22-616 (placówka w Swarzędzu) lub (61) 8-456-503 (placówka przy ul. Dąbrowskiego 262/280 w Poznaniu). W momencie rejestracji konieczne jest podanie nr PESEL.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny za około 91% przypadków raka szyjki macicy. Istnieje ponad 100 typów HPV, z których większość jest nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów tego wirusa jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA