Pomóż poznańskim wynalazcom - zagłosuj na ich dzieło!

Autor: I. Cieślik, KN, fot. archiwum
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego opracowali metodę otrzymywania innowacyjnych organiczno-nieorganicznych materiałów hybrydowych. Ich wynalazek rywalizuje teraz w ogólnopolskim konkursie na innowacyjne rozwiązania!

Uzyskane materiały oferują szereg zalet - mogą być wykorzystane do produkcji nowoczesnych, biodegradowalnych opakowań lub materiałów biomedycznych, które wykazują lepsze właściwości od powszechnie używanych polimerów. Rozwiązanie to wpisuje się również w ważne obecnie kwestie ochrony środowiska przyrodniczego.

Metodę otrzymywania innowacyjnych organiczno-nieorganicznych materiałów hybrydowych na bazie żelatyny i organofunkcyjnych (poli)siloksanów stworzyli: dr inż. Patrycja Wojciechowska z Katedry Towaroznawstwa i Ekologii Produktów Przemysłowych UEP oraz prof. dr hab. Hieronim Maciejewski i mgr. inż. Przemysław Pietras z Poznańskiego Parku Naukowo–Technologicznego Fundacji UAM.

Opracowany sposób chemicznej modyfikacji żelatyny umożliwia projektowanie i syntezę wielofunkcyjnych materiałów hybrydowych, których parametry mechaniczne i właściwości użytkowe można zmieniać i dobierać w sposób kontrolowany. Materiały hybrydowe można wykorzystać w przemyśle opakowaniowym ze względu na pożądane właściwości mechaniczne, odporność termiczną czy ograniczoną przenikalność gazów. Mogą być one zastosowane jako powłoki będące elementem materiałów opakowaniowych o podwyższonej barierowości w stosunku do pary wodnej i tlenu, które zapewniają lepszą ochronę jakości zapakowanego produktu w stosunku do konwencjonalnych opakowań. Krótko mówiąc: dzięki temu różne produkty będą mogły być lepiej i bezpieczniej opakowane.

Materiały te wpisują się również w nowe trendy na rynku opakowań, zmierzających do stosowania opakowań funkcjonalnych, zapewniających wydłużenie okresu przydatności do spożycia, poprzez ograniczenie rozwoju niepożądanej mikroflory. Ponadto materiały hybrydowe mogą zostać wykorzystane w produkcji materiałów biomedycznych, np. opatrunków wspomagających gojenie ran.

To jedyny  wynalazek z Poznania, który został zgłoszony do konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Głosować na  ten wynalazek można do 24 maja 2015 r. poprzez stronę internetową: http://edukacja.dziennik.pl/eureka-dgp/wynalazki-uczelnie. W zeszłorocznej edycji naukowcy z UEP zostali nagrodzeni srebrnym medalem za stworzenie nanokompoztyowego pochłaniacza tlenu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA