Wrażliwi społecznie przełamują lody

Ruszają Lodołamacze. To już X edycja konkursu skierowanego do pracodawców, którzy dają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym oraz dostrzegają sens i konieczność aktywizacji zawodowej tej grupy. Nominacje przedsiębiorstw można przesyłać jeszcze do 30 lipca.

Organizatorem konkursu, zapoczątkowanego w 2006 roku, jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Prestiżowa statuetka Lodołamacza przyznawana jest pracodawcom, instytucjom i organizacjom. Uczestnicy walczą o tytuł w trzech kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Lodołamacz Instytucja. Dodatkowe nagrody to: Super Lodołamacz dla najlepszego przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu oraz Lodołamacz Specjalny dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz niepełnosprawnych.

Celem przedsięwzięcia jest integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz zachęta do stworzenia nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Ważne jest również, aby przełamywać stereotypy i uprzedzenia, które nadal występują wśród pracodawców.
– Jedną z największych barier są uprzedzenia pracodawców wynikające z niewiedzy – mówi Anna Skupień, Dyrektor Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych. – Dla wielu problemem jest pewna niestabilność prawa, poszukiwanie i konieczność znalezienia interpretacji prawnych bo to niestety jest tutaj konieczne. Dla wielu pracodawców, którzy dotychczas zatrudniali na rynku chronionym również zbyt małe dofinansowania do wynagrodzeń, które nie rekompensują kosztów związanych z zatrudnieniem takich osób. Wielu z nich nie wie, że takie dofinansowania są.

Z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnego pracownika firmy mają prawo trzymać zwrot kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy, szkolenia czy zatrudnienia osoby pomagającej pracownikowi niepełnosprawnemu. Możliwe jest również miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia takiej osoby. Zeszłorocznym laureatem konkursu jest firma sucholeska firma Mol, która świetnie radzi sobie z zatrudnianiem osób o obniżonej zdolności ruchowej.
– W naszym przypadku, kiedy chcemy zatrudnić pracownika, podstawowy czynnik, który bierzemy pod uwagę to są po prostu kompetencje zawodowe. To przecież wcale nie oznacza, że osoba która jeździ na wózku nie będzie się sprawdzać na przykład na stanowisku grafika – mówi Iwona Gruszyńska, dyrektor marketingu firmy Mol. – Powiem szczerze, ze w niczym te osoby nie odbiegają od innych pracowników, wręcz przeciwnie bardziej się starają aby sprostać wymaganiom. Cały sukces polega na tym, żeby odpowiednio dopasować stanowisko do osoby.

Kampania ma dotrzeć do pracodawców – żeby osoby niepełnosprawne zatrudniali – ale też do samych osób niepełnosprawnych,  by nie bali się podjąć pracy. Niestety w Wielkopolsce zaledwie 14 % osób z niepełnosprawnościami jest aktywnych zawodowo, a to nie jest dużo. Dla porównania – w całej Polsce jest to odsetek 26,4%. Bardzo ważne jest zatem, aby takie osoby przekonywać, że są przez przedsiębiorstwa mile widziane.
– Taka osoba, będąc aktywną zawodowo ma szanse na siebie zarabiać, być w pewnym sensie niezależna, to na pewno podnosi samoocenę i jest to też pewnego rodzaju rehabilitacją lub terapią poprzez pracę – tłumaczy Anna Skupień.

Do akcji włączają się również gwiazdy. Tegorocznym ambasadorem konkursu w Wielkopolsce oraz w województwie lubuskim jest piosenkarka Małgorzata Ostrowska.
– To co jest najistotniejsze w tej sprawie, to to aby zatrudnienie osoby niepełnosprawnej nie było niczym nadzwyczajnym, ale normą – mówi piosenkarka. – Mimo że obecnie tego typu konkursy są oczywiście potrzebne i jak najbardziej popieram ich organizację, to chciałabym, aby w przyszłości nie musiały być one organizowane po to, aby zmobilizować pracodawców do tego typu działań.

Pamiętajmy, że nie tylko podejście pracodawców stanowi tutaj problem. Osoby z niepełnosprawnościami są często skazane na zmaganie się z nieprzystosowaną infrastrukturą.
– W tym roku prowadzimy prace nad wymogami dotyczącymi infrastruktury, żeby miasto było przyjaźniejsze osobom niepełnosprawnym, ale też żeby pracodawcy mieli mniej pretekstów, żeby powiedzieć, że z tego powodu mają oni problem z zatrudnieniem takich pracowników – mówi Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania.

Nominacje proponowanych pracodawców oraz przedsiębiorców można przysyłać do 30 lipca. Konkurs składa się z dwóch etapów: regionalnego i centralnego. W pierwszym etapie niezależne kapituły, na podstawie nadesłanych materiałów, dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy automatycznie przechodzą do centralnego etapu konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2015. Tych poznamy 26 września, podczas  ogólnopolskiej gali w Zamku Królewskim w Warszawie.