Pierwsze znaleziska na Starym Rynku już są!

Autor: UMP, el, fot. archiwum
REKLAMA

Kule do muszkietów, stare guziki, monety czy wiekowe gwoździe - wszystko to już znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk prowadzonych na Starym Rynku, i to tuż po zdjęciu kostki brukowej rynku. Bo przecież kopią zaledwie od tygodnia!

Zabytki znalezione na Starym Rynku to kilkadziesiąt przedmiotów z różnych wieków. Prawdziwą "perełką" jest znalezisko monety Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szeląga z 1768 roku - "identyfikacji dokonał nasz muzealny numizmatyk, Zbigniew Bartkowiak. Monet jest zdecydowanie więcej - ale większość wymaga oczyszczenia" - czytamy na stronie Muzeum Archeologicznego.

Znaleziska mają niezwykła wartość historyczną, a ich powstanie datuje się prawdopodobnie na okres od XVII do XIX stulecia.

- Znalezione przez nas zabytki jednoznacznie wskazują, że badane przez nas miejsce od stuleci pełniło funkcje handlowe - pośród straganów przepychały się tłumy klientów i kupców, części z nich w ferworze zakupów zdarzało się zgubić monety i inne przedmioty - opowiada Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Relację z badań archeologicznych na Starym Rynku można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu -  www.muzarp.poznan.pl - oraz we wpisach zamieszczanych na  fanpage'u muzeum -  www.facebook.com/muzarp.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA