Co dalej ze skłotem przy Starym Rynku?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

Choć budynek, w którym mieści się skłot Od:zysk już od dawna ma właściciela, to jednak niewiele się zmieniło: anarchiści nadal w nim przebywają, nadal też nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont obiektu. Sprawa od dawna niepokoi Pawła Łukaszewskiego, czyli szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który nie wyklucza zaostrzenia działań.

Jednych poznaniaków ta sprawa bulwersuje, innym się bardzo podoba, niektórzy zaś są nią bardzo zaniepokojeni - bo choć skłot przy samym Starym Rynku to kwestia przede wszystkim ideologiczna, to jednak w przypadku Od:zysku jest jeszcze jednen, ważny problem: stan techniczny samego budynku. Jest on - delikatnie mówiąc - nie najlepszy.

Po raz kolejny zwrócił na niego uwagę Paweł Sztando, osiedlowy radny ze Starego Miasta, który był świadkiem niebezpiecznej sytuacji.
- Widziałem, jak z opuszczonego budynku przy ulicy Szkolnej 1 na ulicę spadła dachówka. Sytuacja ta spowodowała zagrożenie dla przechodniów - alarmował Sztando. Radny zwrócił się w tej sprawie przede wszystkim do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z prośbą o interwencję.

Dla Pawła Łukaszewskiego, szefa poznańskiego PINB, nie jest to nowość - już dawno informował o złym stanie technicznym budynku, próbował też przekonać zajmujących kamienicę anarchistów, że przebywanie w kamienicy nie jest zbyt bezpieczne. Bez skutku.

Łukaszewski zwraca także uwagę, że próbował w tej sprawie skontaktować się z nowym właścicielem, który w 2014 roku przejął budynek. Jak się skończyły te próby?
- Właściciel w sprawie złego stanu technicznego budynku był już w ubiegłym roku dwukrotnie przeze mnie informowany. W związku z brakiem jakichkolwiek działań, które deklarował podczas naszych rozmów nowy właściciel w dniu 21 kwietnia br. wystosowałem do niego pismo z prośbą o poinformowanie mnie o terminie przystąpienia do naprawy tego budynku. Brak jakiejkolwiek reakcji spowoduje wszczęcie przeze mnie postępowania egzekucyjnego, zmierzającego do przymuszenia właściciela do usunięcia wszystkich zagrożeń wynikających ze złego stanu technicznego tego budynku - zapowiada szef PINB.

Nie oznacza to jednak, że kamienica zostanie szybko zabezpieczona. Może się okazać, że szybciej od zakończenia wszelkich procedur budowlanych nastąpi wyprowadzka anarchistów z kamienicy. Jak informuje Głos Wielkopolski, może do niej dojść jeszcze w czerwcu 2015 roku, a negocjacje pomiędzy lokatorami a właścicielem budynku trwają.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA