Majówka w Botaniku

Autor: Magdalena Kerber, fot. M. Kerber
REKLAMA

Deszcz nie odstraszył poznaniaków od spędzenia pierwszego dnia maja poza domem. Odbywająca się już po raz kolejny Majówka w Botaniku przyciągnęła spore grono miłośników roślinności, ale nie tylko. Program tegorocznego wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym UAM przewiduje bowiem wiele atrakcji.

Ogród Botaniczny w Poznaniu jest placówką naukową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pełniącą jednocześnie funkcję parku publicznego. Ogród, który pierwotnie nie był dostępny dla mieszkańców, wędrował po wielu poznańskich lokalizacjach, aż w końcu na stałe ulokował się przy ulicy Dąbrowskiego. Park posiada w swojej kolekcji wiele unikalnych gatunków roślin z całego świata, między innymi z Madagaskaru.

Od 15 lat ogród otwarty jest również dla mieszkańców, a jego władze inicjują wydarzenia mające zachęcić poznaniaków do przybycia. Jednym z takich przedsięwzięć jest coroczna Majówka w Botaniku.

- Pomysł na organizację wydarzenia powstał po 2000 roku z inicjatywy byłego dyrektora pana Karola  Węglarskiego. Chodziło między innymi o to, aby otworzyć uroczyście ogród dla mieszkańców Poznania i pozwolić im zapoznać się tutejszą roślinnością - tłumaczy Justyna Wiland-Szymańska, obecna dyrektor ogrodu.

Tegoroczna majówka jest wyjątkowa, ponieważ oprócz długiego weekendu celebruje również 90-lecie istnienia. Z okazji tak ważnego jubileuszu przygotowano mnóstwo atrakcji. Odwiedzający będą mogli podziwiać między innymi wystawę „Skarby Groty Lascaux” z tkaninami inspirowanymi naskalnymi malowidłami słynnej na cały świat groty. Swoje dzieła przedstawią również studenci Uniwersytetu III Wieku, których prace zostaną wystawione w niedzielę.Wszystkie dzieci, które pojawią się w Botaniku, na przejażdżki konne zaprasza Stajnia Raduszyn. Na terenie ogrodu będzie odbywać się kwesta na rzecz Hospicjum Palium. Mieszkańcy będą mieli również wziąć okazję w licznych pokazach i imprezach plenerowych. Wieczorem natomiast przewidziano koncerty w wykonaniu poznańskich artystów. To jednak nie wszystko.

- Zawsze największą popularnością cieszy się kiermasz roślin, to jest właściwie takie otwarcie sezonu ogródkowego dlatego właśnie możliwość kupno roślin cieszy się dużym zainteresowaniem - zauważa Justyna Wiland-Szymańska.

Podczas kiermaszu istnieje szansa na zaopatrzenie się w mnóstwo gatunków roślin ozdobnych. Sprzedawcy wystawili się już samego rana, a wielu gości to właśnie możliwość zakupu kwiatów wyciągnęła z domu.

- Czekałam aż przestanie padać, ale przychodzę tutaj co roku, więc i tym razem nie odpuściłam. Zawsze zaopatruję się tutaj w kwiaty do ogrodu, bo wybór jest naprawdę duży - mówi jedna z uczestniczek majówki.

Przypomnijmy, że Majówka w Botaniku trwać będzie w dniach 1-3 maja w godz. 9-17. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA