Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego już stoi

Autor: Aneta Wietrzyńska, fot. A. Wietrzyńska

30 kwietnia, na placu prof. Stefana Stuligrosza w Poznaniu zamontowano pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Monument muzyka, męża stanu, gorącego patrioty i sprawcy wybuchu Powstania Wielkopolskiego stanął przed Akademią Muzyczną, która nosi jego imię.

Pomnik został usytuowany na cokole o wysokości około 1,4 m, a sama postać Paderewskiego ma wysokość około 3,5 m. Na frontonie monumentu widnieje napis: Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941), pod którym pierwotnie miał być umieszczony orzeł powstańczy z okresu Powstania Wielkopolskiego. Koncepcja została jednak zmieniona i ostatecznie orzeł dumnie prezentuje się na piersi I. J. Paderewskiego. Poza tym, postać Paderewskiego została uwieczniona w formie klasycznej, przedstawiającej go bardzo dynamicznie i odpowiadającej znakom czasu.

Warto przy tym odnotować, że autorem projektu pomnika i jego wykonawcą jest artysta rzeźbiarz Rafał Nowak z Poznania, z kolei odlew posągu wykonała firma "Garstka studio" Piotra Garstki.

Natomiast oficjalna uroczystość odsłonięcia Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się dopiero 6 maja o godz. 15.00. W wydarzeniu udział weźmie między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski. Z okazji tej uroczystości – w Auli Nowej Akademii Muzycznej w Poznaniu – odbędzie się też specjalny koncert złożony z utworów I. J. Paderewskiego.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA