Wielka przygoda, czyli budowa makiety średniowiecznego Poznania

Obwarowania, bramy, mosty, domostwa, katedry czy palatium Mieszka I… Gigantyczna makieta średniowiecznego Poznania będzie nową atrakcją Rezerwatu Archeologicznego Genius loci! Rekonstrukcji średniowiecznego grodu dokonali uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego.

Młodzi konstruktorzy pracowali pod kierunkiem Leszka Wesołowskiego i udało im się wykonać dzieło naprawdę godne podziwu. Makieta zajmuje powierzchnię 6 metrów kwadratowych. W ręce pracowników Rezerwatu Archeologicznego Genius loci trafiła w piątek, 24 kwietnia. Od soboty będzie można już ją oglądać na Ostrowie Tumskim.
– Pomysł jest przede wszystkim związany z  prowadzonymi przez nas działaniami edukacyjnymi o grodzie poznańskim i widzimy jak trudny jest to problem – mówi Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. – Doszliśmy do wniosku, że to, co my mówimy, może nie do końca trafiać. Chcieliśmy pokazać, jak ważna była kolejność budowania grodu i jakie były założenia tego wielkiego dzieła inżynieryjnego.

Współpraca Rezerwatu Archeologicznego Genius loci z Zespołem Szkół Budowlano–Drzewnych trwa od początku istnienia rezerwatu

– Od razu jak tylko rezerwat powstał pomyśleliśmy, żeby rozpocząć współpracę nie okazjonalną, ale taką, która będzie stała i będzie łączyła uczniów z ideą budownictwa od początku Poznania. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w budowaniu makiety. Dla nich to jest odejście od takiej codziennej rutyny. Najczęściej wykonują  standardowe typowe ćwiczenia. Ten projekt to jest zupełnie inna konstrukcja działania – mówi Leszek Wesołowski.

Dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych jest to szansa na robienie czegoś nietypowego i zdobycie cennego doświadczenia.
– Zrobiliśmy wizualizację całego grodu, mamy oznaczone w kolejności lata w jakich to budowali – mówi Szymon Śmiglak, uczeń klasy II CDT. – To jest bardzo dobry pomysł, możemy pokazać, jak kiedyś wyglądały konstrukcje, a przez zabawę dzieci będą mogły czegoś się nauczyć.

Uroczystość przekazania makiety odbyła się w trakcie obchodów dnia patrona szkoły – w przeddzień 990 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Wydarzeniu towarzyszył pokaz w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”. Podczas składania makiety przez Leszka Wesołowskiego i jego zespół, Agnieszka Stempin opowiadała o poznańskich grodach, ich konstrukcji i funkcjonowaniu.
– Chcieliśmy przede wszystkim pokazać, jak trudno jest teraz odtworzyć grody poznańskie – wyjaśniała.

Pierwsi chętni będą mogli spróbować swych sił w układaniu makiety już w sobotę, 25 kwietnia podczas imprezy zatytułowanej “W krainie grodów”. Od 11.00 do 13.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat (wstęp po zakupie biletu ulgowe – 4 zł). Zadaniem dzieci będzie ułożenie trójwymiarowych „puzzli”, jakimi niewątpliwie są elementy składające się na gród oraz ulokowanie w nim średniowiecznych mieszkańców.

Natomiast o godz. 17.00 rozpoczną się bezpłatne projekcje filmów związanych z tematyką grodów wczesnośredniowiecznych. Pokazany zostanie film z cyklu “Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca pt. “Miasto zatopionych bogów” oraz dokument prezentujący działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.