Wielka przygoda, czyli budowa makiety średniowiecznego Poznania

Autor: Monika Cichowska, fot. Muzeum Archeologiczne, zespół Szkół Budowlano-Drzewnych
REKLAMA

Obwarowania, bramy, mosty, domostwa, katedry czy palatium Mieszka I... Gigantyczna makieta średniowiecznego Poznania będzie nową atrakcją Rezerwatu Archeologicznego Genius loci! Rekonstrukcji średniowiecznego grodu dokonali uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego.

Młodzi konstruktorzy pracowali pod kierunkiem Leszka Wesołowskiego i udało im się wykonać dzieło naprawdę godne podziwu. Makieta zajmuje powierzchnię 6 metrów kwadratowych. W ręce pracowników Rezerwatu Archeologicznego Genius loci trafiła w piątek, 24 kwietnia. Od soboty będzie można już ją oglądać na Ostrowie Tumskim.
- Pomysł jest przede wszystkim związany z  prowadzonymi przez nas działaniami edukacyjnymi o grodzie poznańskim i widzimy jak trudny jest to problem – mówi Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. - Doszliśmy do wniosku, że to, co my mówimy, może nie do końca trafiać. Chcieliśmy pokazać, jak ważna była kolejność budowania grodu i jakie były założenia tego wielkiego dzieła inżynieryjnego.

Współpraca Rezerwatu Archeologicznego Genius loci z Zespołem Szkół Budowlano–Drzewnych trwa od początku istnienia rezerwatu

– Od razu jak tylko rezerwat powstał pomyśleliśmy, żeby rozpocząć współpracę nie okazjonalną, ale taką, która będzie stała i będzie łączyła uczniów z ideą budownictwa od początku Poznania. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w budowaniu makiety. Dla nich to jest odejście od takiej codziennej rutyny. Najczęściej wykonują  standardowe typowe ćwiczenia. Ten projekt to jest zupełnie inna konstrukcja działania – mówi Leszek Wesołowski.

Dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych jest to szansa na robienie czegoś nietypowego i zdobycie cennego doświadczenia.
- Zrobiliśmy wizualizację całego grodu, mamy oznaczone w kolejności lata w jakich to budowali - mówi Szymon Śmiglak, uczeń klasy II CDT. - To jest bardzo dobry pomysł, możemy pokazać, jak kiedyś wyglądały konstrukcje, a przez zabawę dzieci będą mogły czegoś się nauczyć.

Uroczystość przekazania makiety odbyła się w trakcie obchodów dnia patrona szkoły - w przeddzień 990 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Wydarzeniu towarzyszył pokaz w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”. Podczas składania makiety przez Leszka Wesołowskiego i jego zespół, Agnieszka Stempin opowiadała o poznańskich grodach, ich konstrukcji i funkcjonowaniu.
- Chcieliśmy przede wszystkim pokazać, jak trudno jest teraz odtworzyć grody poznańskie - wyjaśniała.

Pierwsi chętni będą mogli spróbować swych sił w układaniu makiety już w sobotę, 25 kwietnia podczas imprezy zatytułowanej "W krainie grodów”. Od 11.00 do 13.00 odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat (wstęp po zakupie biletu ulgowe – 4 zł). Zadaniem dzieci będzie ułożenie trójwymiarowych „puzzli”, jakimi niewątpliwie są elementy składające się na gród oraz ulokowanie w nim średniowiecznych mieszkańców.

Natomiast o godz. 17.00 rozpoczną się bezpłatne projekcje filmów związanych z tematyką grodów wczesnośredniowiecznych. Pokazany zostanie film z cyklu "Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca pt. "Miasto zatopionych bogów” oraz dokument prezentujący działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA