Przy zbiegu Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera nie będzie centrum handlowego

Autor: Janusz Ludwiczak, Lazarz.pl , fot. Lazarz.pl
REKLAMA

Kielecki inwestor, firma Echo Investment, wycofał się z planów budowy centrum handlowo-usługowego Metropolis. Na działce przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej powstaną biurowce.

Jak informuje portal lazarz.pl już w lipcu zeszłego roku firma poinformowała, że centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe Metropolis, które pierwotnie miało mieć 73 300 metrów kwadratowych powierzchni zostanie zmniejszone o ponad połowę, do 33 tys. metrów. Na pozostałej powierzchni inwestor planował zlokalizować park biurowy. W Metropolis oprócz kilkudziesięciu sklepów i hipermarketu miało powstać 6-salowe kino.

Ostatecznie jednak firma Echo Investment wycofała się jednak z planu wybudowania centrum.
- Obecnie trwają prace nad nową koncepcją zagospodarowania tego terenu, a założona funkcja to zespół biurowy. Decyzja o zmianie przeznaczenia jest wynikiem analiz i obserwacji rynku. Szczegóły projektu i harmonogram dalszych prac zostaną przedstawione w drugiej połowie bieżącego roku - tłumaczy Wojciech Gepner, rzecznik inwestora, firmy Echo Investment.

Inwestor najprawdopodobniej uznał, że budowa kolejnego centrum handlowego będzie nieopłacalna. W odległości trzech kilometrów od terenu planowanej inwestycji w listopadzie 2013 r. otwarte zostało centrum handlowe Poznań City Center, które ma ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych, a na Łacinie powstanie galeria handlowa Posnania, która będzie niemalże czterokrotnie większa od Poznań City Center. Obiekt powstaje na powierzchni ponad 9 hektarów i będzie w nim działało ponad 300 lokali handlowych i usługowych. Tym samym Poznań będzie pierwszym miastem w Polsce pod względem galerii handlowych, która łączna powierzchnia wyniesie 740 tysięcy metrów kwadratowych.

- Zmienia się koncepcja zagospodarowania tego terenu - wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania. - Wykorzystując zapisy planu miejscowego inwestor będzie chciał zrealizować funkcję usługową, ale bardziej biurową z pewnymi elementami handlowymi. Nie będzie to na pewno już galeria handlowa.

W 2010 r. opracowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej, który pozytywnie przyjęła Rada Miasta Poznania. Czy oznacza to, że dokument będzie trzeba zmienić?

- Nie będzie trzeba zmieniać planu miejscowego, który przewiduje funkcje usługowe inne niż handel, czyli funkcje gastronomiczne i handlowe są przewidziane - uspokaja Łukasz Mikuła. - Jest to dobra wiadomość dla Łazarza, to będą lepsze i bardziej płatne miejsca pracy. Inwestor zauważył, że ten tort do podziału jeśli chodzi o duże centra handlowe kończy się. Rozwiązane powinny zostać obawy mieszkańców.

O centrum handlowym w tym miejscu mówi się od końca lat 90. Początkowo miało stanąć tutaj centrum handlowe Hetman, jednak amerykański inwestor, firma Polimeni, wycofała się, a projekt sprzedała kieleckiemu Echo Investment. Centrum handlowo-rozrywkowe Metropolis miało zostać otwarte w 2008 roku, jednak na przeszkodzie stanęły m.in. problemy ze sprawami gruntowymi i właścicielami działek.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA