Dziewczyny, biegiem na politechniki!

Autor: Magdalena Kerber, fot. M. Kerber
REKLAMA

Od 2007 roku liczba studentek na uczelniach technicznych wzrosła o około 6 proc. Wynik dobry, ale ma być jeszcze lepiej. Wszystko dzięki organizowanej już od 7 lat akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Do tegorocznej edycji dołączyło się aż 18 szkół wyższych z całego kraju, a jedną z nich była Politechnika Poznańska.

Warsztaty, pokazy, wydziałowe prezentacje – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Politechnikę Poznańską w ramach "Dnia dla dziewczyn". Ale czy tylko dla nich? Tym razem uczelnia postanowiła zaprosić również wszystkich potencjalnych studentów, organizując tego samego dnia Drzwi Otwarte. W Centrum Wykładowym licealiści mogli porozmawiać ze studentami interesujących ich wydziałów, posłuchać wykładów oraz wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność zajęciach, takich jak projektowanie grafiki czy druk 3D. Ci, którzy w tak ładną pogodę nie chcieli siedzieć w murach uczelni, mogli również wziąć udział w grze terenowej.

Mimo wszystko jednak to właśnie dziewczyny zostały potraktowane tego dnia wyjątkowo. Tylko dla nich zorganizowano bowiem Bieg w Kasku. Minimaraton, organizowany przez Akademicki Związek Sportowy ma na celu walkę ze stereotypowym podziałem na zawody męskie i kobiece oraz zachęcanie dziewczyn do podjęcia kierunków ścisłych. Dlaczego akurat w taki sposób? Wytłumaczenie jest godne inżyniera: kaski kojarzą się z mężczyznami na budowie.

Jak do tej pory politechnika w naszym mieście dość efektywnie przyciąga płeć piękną. Poznańska uczelnia w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowała znaczny wzrost liczby kandydatek na kierunki inżynierskie, tym samym będąc drugą politechniką w kraju pod względem liczby dziewczyn. Stanową one obecnie 30 proc. wszystkich studentów, a podejmowane akcje mają na celu zwiększenie tego odsetka.

- Chcemy zachęcić dziewczyny, żeby zdecydowały się na politechnikę, ośmieliły się studiować kierunki inżynierskie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i nie bały się. W dalszym ciągu bowiem panuje stereotyp, że takie kierunki to tylko dla chłopaków. To nie prawda! Dziewczyny świetnie się u nas czują! - przekonuje Jolanta Szajbe, kierownik Działu Informacji i Promocji Politechniki Poznańskiej.

Największym powodzeniem wśród studentek cieszą się Technologia Chemiczna, Architektura oraz Zarządzanie. Nieco mniej decyduje się na Informatykę czy Elektronikę i Telekomunikację, które nadal pozostają domeną chłopaków. To wcale nie oznacza, że dziewczyny odstają od kolegów.

- Nasi wykładowcy bardzo chwalą sobie studentki. Według nich młode panie inżynierki niczym nie ustępują panom inżynierom, czasami jest nawet odwrotnie - mówi Jolanta Szajbe.

Podczas wydarzenia można było posłuchać wykładów młodych stypendystek oraz laureatek konkursów, które tylko potwierdzają panujące na temat studentek opinie. Zorganizowany został również konkurs, w którym można było wygrać lot z Mistrzynią Polski w akrobacji szybowcowej. Oprócz tego dziewczyny mogły wziąć udział w warsztatach chemicznych, tworząc swoje własne kosmetyki oraz w warsztatach tworzenia biżuterii.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA