Będą nowe parki w Poznaniu!

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

Kontynuacja budowy parku Rataje i nowy porządek w parku przy ulicy Heweliusza w Poznaniu - tego mogą się w najbliższych latach spodziewać mieszkańcy stolicy Wielkopolski, spragnieni miejskiej zieleni.

Najbardziej "medialnym" z nowych parków jest oczywiście ten na Ratajach - powstający z problemami już od kilku lat, "niechciany" przez poprzednie władze Poznania, a mimo to nabierajacy coraz bardziej realnych kształtów. W 2015 roku nastąpi kolejny etap budowania parku, ale nie będzie on zbyt widoczny dla mieszkańców.

Rataje z kolejną częścią parku

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił bowiem przetarg na wykonanie specyfikacji technicznej dotyczącej nowej części parku. Krótko mówiąc: ma powstać projekt budowlany i wykonawczy dla tej części parku. Dokumentacja ma dotyczyć terenu na osiedlu Rzeczypospolitej i osiedlu Jagiellonńskim, ujętego w miejscowych planach zagospodarowania technicznego "Rataje-Park" i "Rataje-Park II".

Co ciekawe, już na tym etapie ZZM zaznacza, że postęp prac nad projektem należy na bieżąco konsultować nie tylko z zarządem zieleni, ale też z Radą Osiedla Rataje, a po zakończeniu prac projektowych uzyskać pisemną akceptację rady.

Jak ma wyglądać projekt? Na razie są znane jedynie założenia, które mówią o alejkach dostosowanych do osób starszych, matek z dziećmi i wózków, drodze pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Kruczej i likwidacji znajdującego się tam parkingu. Teren po dawnym klubie "Sokoła" (mpzp "Rataje-Park II") ma być zaprojektowany jako teren o funkcji wypoczynkowej, a na odcinku od siłowni do kręgu widokowego zaprojektowany ma być plac zabaw dla różnych grup wiekowych (z uwzględnieniem zjazdu linowego oraz urządzeń dla dzieci niepełnosprawne – urządzenia zabawowe integracyjne z łatwym dostępem).

Na Heweliusza nowy park ze starymi drzewami

Powody do radości będą mieli także mieszkańcy okolicy ulicy Palacza, Heweliusza i Księżycowej. Obecnie teren ten jest także wykorzystywany jako park przez okolicznych mieszkańców, jednak zieleń nie jest uporządkowana, alejek spacerowych nie ma żadnych, a w wypoczywaniu w zieleni przeszkadzają amatorzy tanich (acz mocnych) trunków. Dotychczas niewielu osobom to przeszkadzało, jednak w ciągu ostatnich kilku lat wybudowano tam 2 nowe osiedla mieszkaniowe, natomiast dwa kolejne zostaną wkrótce oddane do użytku (z czego jedno jeszcze w czerwcu).

Według wstępnych założeń w parku tym mają powstać nie tylko alejki parkowe wraz z oświetleniem, ale też boiska sportowe, siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw. Dodatkowo pojawi się tam nowa zieleń, natomiast ta już istniejąca zostanie uporządkowana.

Kiedy powstaną oba parki? Tego jeszcze nie wiadomo - w obu przypadkach bowiem dotychczas rozpisano przetargi jedynie na wykonanie dokumentacji. Na samo wykonanie robót budowlanych pieniądze mogą się znaleźć dopiero w budżecie na 2016 rok.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA