Festiwal Nauki i Sztuki na AWF

Autor: AWF
REKLAMA

Pokaz rycerskich walk, szermierki sportowej, warsztaty z rozpoznawania ziół i opowieść o podróży przez bezkresną Pustynię Gobi – to wybrane atrakcje programu Festiwalu Nauki i Sztuki, które  które będzie można zobaczyć 16 kwietnia w Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

„Czy muzyk musi cierpieć?” – pod takim tytułem odbędzie się wykład połączony z prezentacją pomiaru pracy mięśni u skrzypka podczas gry na instrumencie. Pracownicy Katedry Biomechaniki prowadzą badania nad przeciążeniami układu ruchu u zawodowych skrzypków. Podczas pokazu skrzypkowie zostaną podłączeni do urządzeń monitorujących pracę mięśni.

Równie interesująco zapowiada się wykład połączony z warsztatem zatytułowany „Średniowiecze oczami współczesnych, czyli rekonstrukcje przeszłości”, podczas którego odbędzie się pokaz walk rycerskich przed gmachem głównym uczelni. W holu budynku, przed wejściem do auli, będzie można zobaczyć dawne metody barwienia tkanin oraz pracę w średniowiecznych warsztatach: tkackim, garncarskim, szewski.

Jakie kosmetyki i leki można zrobić z ziół – o tym będzie warsztat „Rośliny i człowiek na przestrzeni dziejów – razem czy osobno”.

Jak na AWF przystało, nie zabraknie akcentów związanych z aktywnością fizyczną. Podczas wykładu otwierającego Festiwal Nauki i Sztuki, trener Bogumił Głuszkowski, dziewięciokrotny mistrz Polski w triathlonie w pokazie „Ciało jako Twój najdoskonalszy nauczyciel”, opowie o pokonywaniu słabości i wykorzystaniu energii tkwiącej w każdym człowieku. W kolejnej prezentacji uczestnicy dowiedzą się, na czym polega sukces w szermierce sportowej oraz zobaczą pokaz walki.

„Na żaglach przez Pustynię Gobi” – to opowieść o przygodach przyjaciół, którzy przemierzyli 1500 pustynnych kilometrów pojazdami żaglowymi garażowej produkcji.

W warsztacie „Wyjątkowe zabawy dla wyjątkowych dzieci” rozegrany zostanie mecz siatkówki w pozycji siedzącej oraz odbędzie się pokaz treningu celności miękkimi piłkami bocci.

Program festiwalu:

10.00 - aula, otwarcie festiwalu przez prorektora Stanisława Kowalika
10.05 - aula, występ Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF
10.20 - aula, Ciało jako Twój najdoskonalszy nauczyciel– Bogumił Głuszkowski
Wykład połączony z pokazem poprowadzi Bogumił Głuszkowski – dziewięciokrotny mistrz Polski w triatlonie, trener „ludzi z żelaza”. Opowie o pokonywaniu własnych słabości i wykorzystaniu energii, która tkwi w każdym z nas.
11.25 – aula, Jak osiągnąć sukces w szermierce? – dr hab. Maciej Tomczak, Zakład Psychologii
Głównym celem wystąpienia jest przedstawienie uwarunkowań sukcesów w szermierce. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz szermierki sportowej.

12.15 – aula, Czy muzyk musi cierpieć? – biomechaniczne badania skrzypków, mgr inż. Wiktoria Śpikowska- Pawelec, Katedra Biomechaniki
Wykład poświęcony będzie badaniom przeciążeń układu ruchu u zawodowych skrzypków. Ocena licznych schorzeń obserwowanych u instrumentalistów oraz nowatorskie pomiary biomechaniczne zyskują aprobatę i uznanie w różnych gremiach naukowych, także nagrody na międzynarodowych konferencjach. Środowisko muzyków pokłada nadzieje w wynikach prowadzonych badań. Wykład będzie ilustrowany muzycznie.

13.05 – aula, Na żaglach przez Pustynię Gobi – Anna Grebieniow
Będzie to opowieść o przygodach grupy przyjaciół, którzy przemierzyli 1500 km pustynnych bezdroży Gobi pojazdami żaglowymi garażowej produkcji. A. Grebieniow podróżniczka, organizatorka wielu wypraw, współorganizatorka Festiwalu Na Szage, autorka książki "Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi".

13.55 – aula, Średniowiecze oczami współczesnych czyli rekonstrukcja przeszłości – eksperyment, sport czy styl życia? - Maria Chmielewska (Studenckie Koło Naukowe Historii Kultury i Sztuki), koordynator
dr Izabela Wyszowska
Wprowadzenie w problematykę rekonstrukcji historii w formie wykładu z pokazem slajdów, strojów, uzbrojenia rycerzy itp. Omówienie walk rycerskich w aspekcie sportu i sztuki walki (zasady, turnieje, zawody i mistrzostwa) wzbogacone zostanie pokazem walki rycerskiej przed gmachem uczelni. Warsztat uzupełni prezentacja dawnych rzemiosł z możliwością czynnego włączenia uczestników (pokaz barwienia tkanin, warsztat tkacki, warsztat szewski, warsztat garncarski).

WARSZTATY
Zostań fizjoterapeutą – tajniki zawodu dr Partycja Rąglewska Zakład Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej
O predyspozycjach do zawodu, o najnowszych metodach i urządzeniach stosowanych w fizjoterapii i odnowie biologicznej.
Pływalnia AWF ul. Droga Dębińska 10,
Sala Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej
11.30- 12.30

Zanim sięgniesz po medale sprawdź na co stać twój organizm. dr Katarzyna Domaszewska, dr Jakub Kryściak
Zakład Fizjologii dr Tomasz Podgórski Zakład Biochemii
Omówienie metod diagnostycznych stosowanych w fizjologii wysiłku fizycznego, praktyczne zaprezentowanie wybranych testów wydolnościowych.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Sala 276 Budynek główny
13.00 -14.00

Geny w akcji – metody badań DNA dla potrzeb sportu i wychowania fizycznego dr Wojciech Jarosz
dr Renata Fogt-Wyrwas Zakład Biologii i Ochrony Środowiska
Pokaz metod biologii molekularnej stosowanych w badaniach genetycznych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu badawczego. Wprowadzenie w tematykę wybranych predyspozycji genetycznych do uprawiania określonych dyscyplin sportu.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Laboratorium badań genetycznych pok. 49
13.00- 14.00

Wyjątkowe zabawy dla wyjątkowych dzieci. Gry i zabawy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. dr Magdalena Koper dr Anna Nadolska dr Jacek Wieczorek Katedra Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych
Większość dyscyplin sportowych można dostosować do indywidualnych możliwości i potrzeb dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami, wykorzystując specjalistyczny sprzęt sportowy oraz modyfikując przepisy. Zapraszamy do rozegrania meczu siatkówki w nietypowej pozycji-siedzącej i treningu celności miękkimi piłkami do bocci. Uczestnicy muszą posiadać strój sportowy i obuwie sportowe na zmianę.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Hala Sportowa A ul. Chwiałkowskiego 38
13.00 - 14.30

Z kręgosłupem za pan brat
dr hab. Paweł Szulc Katedra Anatomii
Ocena wpływu metod terapii manualnej na parametry funkcjonalne układu ruchu człowieka.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Sala 307
budynek główny
14.00 –15.00

Vademecum turysty kulturowego: rozpoznawanie stylów historycznych w architekturze i sztuce dr Izabela Wyszowska Zakład Kulturowych Podstaw Turystyki
Przybliżenie uczestnikom specyfiki poszczególnych stylów historycznych, ich charakterystycznych cech oraz wskazanie jak "patrzeć i widzieć" czyli jak nauczyć się rozróżniać styl w poznawanych na szlakach turystycznych zabytkach architektury i sztuki. Warsztat składa się z dwóch części - prezentacji multimedialnej oraz części praktycznej, z aktywnym udziałem uczestników.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Sala 107 budynek główny
14.30 –15.30

Rośliny i człowiek na przestrzeni dziejów - razem czy osobno? dr Aleksandra Machnik, Koło Naukowe Przyrodników
Człowiek od początku swego istnienia korzystał z dóbr przyrody, w tym szczególnie obficie z roślin, traktując je jako pożywienie, lekarstwa a z czasem także kosmetyk, przyprawę a nawet truciznę. Wraz z rozwojem nauki porzucił rośliny na rzecz chemicznych specyfików, a teraz znów chciałby powrócić do metod tradycyjnych. Na warsztatach zapoznamy się z właściwościami wybranych ziół i nauczymy się je rozpoznawać. Wiedza ta może być szczególnie przydatna dla przyszłych organizatorów agroturystyki, czy miłośników ziołowego SPA. Każdemu przyda się w codziennym życiu.
AWF ul. Królowej Jadwigi 27/39
Sala 265 budynek główny

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA