Senior poznański? Przeszkolony!

Jak nie dać się oszukać “wnuczkom”, co robić w sytuacji zagrożenia pożarowego, ale też co jeść i jak ćwiczyć, aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną – tych rzeczy dowiedzą się poznańscy seniorzy ze szkoleń przygotowanych przez Krystynę Łybacką, europosłankę z Poznania.

Gdy człowiek jest młody i zdrowy, to niewiele rzeczy jest w stanie go zaskoczyć, wytrącić z równowagi i narazić na szkody, tak materialne jak i fizyczne. Z wiekiem to, niestety, się zmienia. Ale nie musi, jeżeli tylko seniorzy będą odpowiednio czujni i doinformowani. Właśnie tacy mają być po szkoleniach, które rozpoczęły się 8 kwietnia w biurach europosłanki Krystyny Łybackiej.

– Zastanawiałam się, w jaki sposób moja aktywność mogę prowadzić i tych grup szczególnych jest kilka – wyjaśnia Krystyna Łybacka, pomysłodawczyni szkoleń i europosłanka. – Mamy w Polsce, tak jak w całej Europie, dwa procesy. Po pierwsze starzeją nam się społeczeństwa Europy, w tym polskie. Po drugie do rzadkości należą przypadki, gdy jest wielopokoleniowa rodzina, opiekująca się dziadkami. Z drugiej strony wydłuża nam się, dzięki osiągnięciom nauki, długość życia. To nie oznacza, że ktoś, kto skończył 70 lat musi siedzieć w domu, bądź siedząc w domu musi być odizolowany i narażony z jednej strony na wyłudzanie pieniędzy, chociażby słynną metodą “na wnuczka”, a z drugiej na kuszenie wszelkiego rodzaju pseudoofertami, które kończą się utratą pieniędzy. Poza tym bardzo mi zależy, by seniorzy prowadzili zdrowy tryb życia.

Stąd też wziął się pomysł na organizowanie specjalnych szkoleń, podczas których seniorzy dowiedzą się, w jaki sposób ustrzec się przed niebezpieczeństwami, ale też jak się odżywiać i jak się poruszać. Szkolenia prowadzone są przez specjalistów – na pierwszych zajęciach seniorzy rozmawiali z policjantami i strażakami, kolejne zaś poprowadzą fizykoterapeuci, dietetycy i prawnicy. Jak informuje Krystyna Łybacka, bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia z fizykoterapeutami, co jest dobrą wskazówką na temat tego, w jakim kierunku rozwijać te szkolenia.

Co ciekawe, szkolenia organizowane są także w Pile, Lesznie, Koninie i Ostrowie Wielkopolskim – i w tych miastach seniorzy będą się w przyszłości uczyli także obsługi komputera, natomiast w Poznaniu nie było potrzeby organizowania tego modułu szkoleń.

Oprócz wiedzy seniorzy otrzymają także wyposażenie – m.in. krótki poradnik o tym, jakie uprawnienia posiada każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W pakiecie mają także niezbędnik seniora, gdzie nie tylko zapisane są różne numery alarmowe, ale także mogą zapisywać np. kontakt do swojego lekarza rodzinnego czy też do osoby, którą należy powiadomić, gdy coś się dzieje. Jest też opaska odblaskowa.

Popularność szkoleń bardzo ucieszyła europosłankę.
– Zastanawiałam się, jaki będzie oddźwięk, a okazało się, że jest on duży – podkreśla Łybacka.

Poznańskie szkolenia odbywają się w poznańskim biurze europoselskim Krystyny Łybackiej, przy ulicy Wysokiej 5.