Kryteria zatrudniania w PKP, czyli dlaczego były wiceprezydent Kruszyński dostał tam posadę

Sprawa zaciekawiła członków stowarzyszenie Prawo do Miasta – Mirosław Kruszyński zajmuje bowiem wysokie stanowisko w  PKP PLK SA, a wcześniejsza praca, w Urzędzie Miasta Poznania, niewiele miała wspólnego – oględnie mówiąc – z transportem kolejowym. Dlaczego więc zajmuje to stanowisko? Prawo do Miasta postanowiło o to zapytać. – PKP PLK SA to spółka publiczna, powinna więc być wzorem transparentności w tak doniosłych sprawach – uważają działacze.

Prawo do Miasta przypomina, że działalność Mirosława Kruszyńskiego na stanowisku zastępcy prezydenta Poznania jest przez wielu poznaniaków oceniana bardzo krytycznie: między innymi przypisywana jest mu odpowiedzialność za nietrafione, wlokące się latami i rażąco marnotrawiące publiczne środki inwestycje miejskie.

– W tej sytuacji autorytatywne wyjaśnienie okoliczności zatrudnienia przez PKP PLK SA P. M.Kruszyńskiego mogłoby rozwiać pojawiające się niestety podejrzenia, iż mamy do czynienia z (cyt.) “karuzelą stanowisk” i “republiką kolesi” – twierdzą członkowie stowarzyszenia.  – Należy też wyjaśnić, czy i jaki wpływ  pan Kruszyński miał na decyzje władz Poznania wobec grupy PKP w czasie kiedy zajmował stanowisko we władzach Poznania, albowiem interes PKP i Poznania nie jest tożsamy – a bywa sprzeczny.

By uzyskać wyjaśnienia powyższych kwestii, stowarzyszenie wystosowało pytania w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej do PKP PLK SA i Urzędu Miasta Poznania. W piśmie do PKP pytają także o to, kiedy i gdzie opublikowano ogłoszenie rekrutacyjne na stanowisko Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA Regionu Zachodniego w Poznaniu, na którym został zatrudniony Pan Mirosław Kruszyński, jak wyglądał proces rekrutacji (jakie były kryteria postawione kandydatom, ilu kandydatów się zgłosiło, jak wyglądała selekcja nadesłanych ofert, czy selekcję prowadziła powołana w tym celu komisja czy była przeprowadzona jednoosobowo, kto i kiedy przeprowadzał rozmowy z kandydatami) oraz kto (z imienia i nazwiska) rekomendował zatrudnienie oraz kto (z imienia i nazwiska) ostatecznie podjął decyzję o zatrudnieniu Pana Mirosława Kruszyńskiego na wcześniej przywołanym stanowisku.
Wnosimy o udostępnienie protokołu z przeprowadzonego postępowania.

Natomiast w piśmie do prezydenta Jacka Jaśkowiaka pojawiły się pytania, ile decyzji administracyjnych wydał Prezydent Miasta Poznania w stosunku do spółek Grupy PKP w latach 2006-2014, jakie kwestie wydane przez Prezydenta Miasta Poznania decyzje administracyjne obejmowały i których spółek z Grupy PKP dotyczyły oraz kto (z imienia i nazwiska) podpisywał wydawane decyzje administracyjne, dotyczące powyższych kwestii.