Bałkany są gotowe do współpracy z Unią Europejską

Ambasadorowie Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry i Serbii spotkali się w Poznaniu, by podyskutować o zmianach zachodzących w ich krajach – oraz o blaskach i cieniach współpracy z Unią Europejską, a także tym, czy Bałkany na taką współpracę są już gotowe.

Mówiąc Bałkany często, na zasadzie sąsiedztwa geograficznego, zakłada się, że kraje leżące na tym półwyspie mają też wspólną historię i tradycję. Nic bardziej mylnego: wprawdzie narody zamieszkujące ten półwysep to w większości Słowianie, a i oni bardzo różnią się między sobą może nie tyle językiem, co kulturą czy religią, nie mówiąc już o historii i… alfabecie. A przecież na Bałkanach mieści się też Albania, której mieszkańcy to potomkowie starożytnych Ilirów.

W ciągu stuleci stosunki między bałkańskimi krajami układały się różnie – ostatnia z wojen wybuchła przecież pod koniec XX wieku. Mimo że od podpisania traktatu pokojowego Dayton minęło 20 lat, integracja na Bałkanach nadal jest trudnym tematem – tak kulturowo, jak religijnie i gospodarczo. Ale przedstawiciele bałkańskich krajów już zdają sobie sprawę z tego, że wspólnie dysponują zdecydowanie większą siłą.

Kureta Shpresa, ambasador Albanii w Polsce, zwróciła uwagę, że przygotowania do integracji trwają na Bałkanach od wielu lat i zaczynają dawać efekty. We wszystkich krajach trwa walka z korupcją, daje się zauważyć ożywienie gospodarcze, nastąpiły zmiany w prawie i zarządzaniu krajem.
– Spotkanie w Berlinie stworzyło warunki dalszej współpracy nie tylko między krajami bałkańskimi, ale i Unia Europejską – mówiła ambasador. – To kolejny etap w procesie integracji.

Jej zdaniem integracja poprawi współpracę krajów w regionie nie tylko między sobą, ale i z Unią Europejską.
– To bardzo ważny punkt – mówiła ambasador. – Jesteśmy w stanie realizować wspólne projekty dla rozwoju gospodarek naszych krajów.

Poznańskie spotkanie, do którego doszło dzięki współpracy Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, miało nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny wymiar. Po sesji ambasadorzy spotkali się z wielkopolskimi przedsiębiorcami, którzy chcieliby nawiązać współpracę gospodarczą z krajami bałkańskimi. Jak dotąd liderem w tej współpracy jest Chorwacja, ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku Polaków, jednak organizatorzy spotkania zwracają uwagę, że także pozostałe kraje: Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina mają wiele do zaoferowania.