Mamy nowy sąd!

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA

Lśniący nowością i pachnący świeżością gmach przy ulicy Stanisława Hejmowskiego 2 jest obecnie przejmowany przez pracowników Sądu Okręgowego w Poznaniu. Ostatecznie wszystkie agendy sądowe, które mają się tam przeprowadzić, zaczną działać późną jesienią 2015 roku.

Historia nowego budynku sięga 2006 roku - wówczas to bowiem Sąd Okręgowy w Poznaniu otrzymał działkę przy ówczesnej ulicy Kościuszki, o powierzchni 8624 metrów kwadratowych. Od tamtego czasu trwały ustalenia pomiędzy poznańskim sądem, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz projektantami z poznańskiego biura Pracownia Projektowa Wojciech Kolesiński. Budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Co ciekawe, pierwotny termin wykonania budynku określono na rok... 2016. Na szczęście wykonawca wyrobił się w cztery lata, co jednak dziwne nie jest - 6 lat na budowę nawet tak ogromnego budynku to absurdalnie długo.

W 4 lata wykonawcy udało się postawić budynek o powierzchni całkowitej 37 482 metrów kwadratowych, podzielony na część A i B, pomiędzy którymi znajduje się przeszklony łącznik.

Co ciekawe, budynek ma aż 3 kondygnacje podziemne, na których znajduje się podziemny parking, sądowe magazyny, trafostacja energetyczna oraz systemy zabezpieczające część informatyczną budynku (UPS i generatory prądu).

Nad ziemią jest równie ciekawie - głównie dlatego, że gdyby wszystkie drzwi na korytarzach i sale były otwarte, to łatwo można by się w środku zgubić.
- Projektant uwzględnił rozdział ciągów komunikacyjnych dla osób mających dostęp do pomieszczeń administracyjnych oraz dla klientów sądu - wyjaśnia Aleksander Brzozowski, rzecznik prasowy SOP. Dzięki temu sędziowie i pracownicy sądu poruszać się mogą innymi korytarzami i klatkami schodowymi, niż klienci i osoby z zewnątrz.

A poruszać się mają gdzie - na 4 kondygnacjach nadziemnych znajduje się 268 pomieszczeń biurowych i 48 sal rozpraw. Przeważają standardowe, 50-metrowe sale, ale są też i większe (80- i 90-metrowe). Przy każdej z nich znajdują się sale posiedzeń oraz sale dla świadków. Dodatkowo są one przystosowane do systemu E-Protokół, który ma zostać wprowadzony w połowie 2015 roku. W razie konieczności rozprawy można także przeprowadzić w ogromnej i w pełni sterowanej elektronicznie sali konferencyjnej na 290 osób. Wrażenie robi także czytelnia akt, która oferuje o wiele większy komfort niż dotychczasowa, mieszcząca się w przy al. Marcinkowskiego sala. Co ciekawe, każde miejsce w czytelni jest monitorowane. Także Biuro Obsługi Interesanta wydaje się być przyjaźniejsze, a rodzice z małymi dziećmi zapewne docenią kącik zabaw, gdzie będzie można poczekać na swoją kolej.

Co ciekawe, duża liczba sal i korytarzy sprawiła pewien problem przy ich numeracji.
- Nie szło tak ponumerować, żeby było normalnie, dlatego przyjęliśmy, że pierwsza liczba numeru pokoju oznacza piętro, druga skrzydło budynku, trzecia korytarz, a czwarta kolejny pokój w danym korytarzu - opisuje Jarosław Kaczmarek, dyrektor sądu.

Inne ciekawostki liczbowe? Np. długość kabli sieciowych w budynku (sieć LAN) to aż 300 km, a długość kabli zasilających gniazda to "zaledwie" 82 km. W trakcie budowy usunięto aż 53,5 tys. metrów sześciennych ziemi - co oznacza, że budowę opuściło 3566 wywrotek.

Ważne są także liczby "pieniężne" - zwłaszcza że ostateczny koszt budynku to 124 mln zł, natomiast budżet przewidywany na to zadanie sięgał 200 mln zł. To nie koniec - choć w nowym gmachu nie znajdą się wszystkie wydziały (przy ulicy Marcinkowskiego pozostaną Wydziały Karne I i II instancji), to jednak skumulowanie wszystkich innych, rozsianych po mieście części Sąd Okręgowego przyniesie oszczędności rzędu 4 mln zł.

Najpierw jednak wszyscy pracownicy (ok. 500 osób) muszą się przeprowadzić do budynku. Ten proces już się rozpoczął, ale ze względu na skomplikowaną procedurę i mnogość wydziałów potrwa aż do późnej jesieni 2015 roku. Przy ulicy Hejmowskiego funkcjonują już:
- Wydział VII Ubezpieczeń Społecznych
- Wydział XV Cywilny Odwoławczy
- Oddział Inwestycji i Remontów
- Referat Socjalny
- Wydział II Cywilny Odwoławczy
- Wydział VIII Ubezpieczeń Społecznych

Szczegółowy harmonogram przeprowadzki pozostałych wydziałów dostępny jest na stronie internetowej poznańskiego sądu okręgowego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA