Andersia Silver w końcu ruszy?

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

Po wielu latach spekulacji i przypuszczeń, a także oczekiwania na lepszą koniunkturę, w 2016 roku ma ruszyć budowa pierwszego z dwóch wieżowców pod wspólną, roboczą nazwą Andersia Silver. Inwestor ma już pozwolenie na budowę, a prace nad projektem są na ukończeniu.

Andersia Silver to obiekt niemal już mityczny - od wielu lat zapowiadany, najpierw jako jedna wieża, potem rozbity na dwa bliźniacze budynki, które zakończyć mają zabudowę placu Andersa, poznańskiej namiastki Manhattanu. Wieże mają być najwyższymi budynkami biurowymi w Poznaniu, obie mają mieć 27 kondygnacji i 115 metrów wysokości. Projekt budynku powstał w pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich, podobnie jak projekty reszty biurowców zbudowanych przy placu Andersa.

Miejsce, gdzie obecnie stoją budynki Poznań Financial Center (pierwszy wieżowiec), Andersia Tower (drugi wieżowiec) oraz Andersia Business Center (najniższy z nich), jest co prawda zabudowywane sukcesywnie, ale dość wolno. Adam Trybusz, prezes spółki Andersia Property, zawsze tłumaczył, że Poznań rozwija się zbyt wolno, żeby startować jednocześnie z całym projektem. Takich obaw nie mają inni inwestorzy: tylko w ciągu kilku ostatniego roku w centrum miasta rozpoczęto kilka projektów biurowych: Bałtyk, Maraton oraz biurowiec Atanera przy ulicy Towarowej, żeby wymienić te największe. Jednocześnie na ukończeniu jest pierwsza część ogromnego kompleksu biurowego Business Garden Poznań, ulokowanego przy ulicy Bułgarskiej, a w planach - jego kontynuacja.

Konkurencja wydaje się więc rozwijać, ale nie wpływa to na decyzje w sprawie biurowców na placu Andersa. Te powstają swoim, niezmiennie umiarkowanym, tempem - i (jak informuje Gazeta Wyborcza) budowa pierwszej z dwóch wież zostanie rozpoczęta w 2016 roku. Pozwolenie na budowę zostało już wydane, obecnie trwają końcowe prace przy projekcie wykonawczym. Kosztować ma 60 mln euro, a oferować ma ok. 28 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Jest to zgodne z zapowiedziami inwestora - już wcześniej Trybusz podkreślał, że budowa pierwszej wieży może się rozpocząć dopiero wówczas, gdy zakończy się komercjalizacja budynku ABC, czyli najmłodszego "dziecka" inwestora w Poznaniu.

Właśnie komercjalizacja jest słowem-kluczem w przypadku wszystkich budynków na placu Andersa - biurowce w Poznaniu wypełniają się najemcami wolniej niż w innych dużych miastach w Polsce, a jednocześnie ceny są dość wysokie na tle reszty kraju. Dotyczy to zresztą głównie... kompleksu na placu Andersa, gdzie koszty najmu są porównywalne z warszawskimi biurowcami. Oznacza to jednak, że budowa drugiej wieży rozpocznie się dopiero wtedy, gdy wynajęta zostanie powierzchnia w budynku nr 1.

Czyli cały kompleks zostanie ukończony najwcześniej ok. 2022 roku - ponad 20 lat po tym, gdy funkcjonować zaczął pierwszy wieżowiec na placu Andersa.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA