Aerofestival 2015 - Poznań odleci!

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. Aerofestival 2015
REKLAMA
REKLAMA

13 i 14 czerwca niebo nad Poznaniem opanują najlepsi piloci akrobacyjni z Polski i zagranicy. Znane są już pierwsze gwiazdy festiwalu, zarówno te lotnicze jak i muzyczne. Zaś w ciągu kilku lat impreza ma ewoluować w największą tego typu prezentację w naszej części Europy.

Kto kiedykolwiek widział (chociażby w telewizji czy też internecie) pokazy lotniczych grup akrobacyjnych wie, że jest to widowisko niezwykle efektowne. Niestety, dotychczas raczej niedostępne w Poznaniu, a jak już prezentowane - to w wersji bardzo skromnej, najwyżej kilkunastominutowej. Właśnie tę lukę w propozycjach rozrywkowych dla poznaniaków wypełni Aerofestival, którego pierwsza edycja odbędzie się w stolicy Wielkopolski 13 i 14 czerwca.

Program już wydaje się być bardzo bogaty - a wszystkie atrakcje nie zostały jeszcze ogłoszone.
- Jesteśmy przekonani, że ostatecznie będziemy gościć ponad 100 samolotów, a na ten moment mamy zapewnione prawie 7 godzin lotów akrobacyjnych - ujawnia Sebastian Golus z firmy Aeropact, współorganizatora imprezy. - Wielką gwiazdą będzie grupa Turkish Stars, która w tym roku poza swoją ojczystą Turcją będzie występowała tylko w czterech miejscach na świecie, i jednym z nich będzie Poznań. Występy grupy będzie można oglądać w sobotę i niedzielę. Naszym partnerem jest też marka Red Bull, która na pokazy zaprosiła pilotów ze swojej stajni, czyli słynnego Hangaru 7.

Kolejną gwiazdą będzie grupa Baltic Bees, która w Poznaniu wystąpi z całkiem nowym programem.
- Wystąpi 6 odrzutowców, a nie 4 jak dotąd - zdradza Artyom Soloduha, członek tejże właśnie grupy. - To będzie premiera naszego nowego programu, coś czego jeszcze nigdzie nie prezentowaliśmy. Sam festiwal także zapowiada się bardzo dobrze, grupy akrobacyjne, które na nim wystąpią, są mocno zakręcone, ale w bardzo pozytywnym sensie. Podoba mi się też to, że będzie to wydarzenie nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla rodzin, studentów i wszystkich innych.

Rzeczywiście, atrakcji dla wielbicieli awiacji nie zabraknie, ale nie tylko dla nich. Na poznańskim niebie pojawią się m.in. śmigłowce Bell TAH-1 Cobra (cywilna wersja śmigłowca szturmowego używanego przez US Marines), BO-105 i legendarny amerykański myśliwiec F4U Corsair, a także słynne P-51 Mustang, Mitsubishi Zero, Jak-18. Oprócz tego organizatorzy zadbali o szereg atrakcji nieco bardziej "przyziemnych" - statyczną wystawę samolotów i sprzętu wojskowego (organizatorzy czekają również na potwierdzenie udziału przez polskie siły powietrzne) oraz koncerty: wystąpią Gooral, Kamil Bednarek, grupa Farben Lehre oraz zagraniczna gwiazda, której organizatorzy jeszcze nie ujawnili.

Będzie także coś dla specjalistów - i to coś, co w ciągu kilku lat ma uczynić poznańską imprezę bardzo znaną. W organizację Aerofestivalu włączyły się bowiem Międzynarodowe Targi Poznańskie.
- My takich kompetencji (organizacji imprez lotniczych - przyp. red.) dotąd nie mieliśmy, teraz je zyskujemy - podkreśla Tomasz Kobierski z zarządu MTP. - Oczywiście każde wydarzenie wystawiennicze buduje się przez kilka lat, ale biorąc pod uwagę to, jak silnie działa w Polsce przemysł lotniczy, to ten potencjał polskiej branży lotniczej jest już bardzo duży.

W pierwszej edycji nie będzie zatem wielkich targów lotniczych, bo na nie jest jeszcze za wcześnie. Będzie za to prezentacja na nieco mniejszą skalę, połączona z konferencją na temat bezpieczeństwa lotów.
- Mamy nadzieję, że w przeciągu kilku lat zbudujemy najsilniejszą imprezę lotniczą w tej części Europy, która będzie mogła godnie rywalizować z największymi salonami lotniczymi na naszym kontynencie - zapowiada Kobierski.

Wszystkie pokazy lotnicze odbędą się tam, gdzie są ku temu warunki - czyli na lotnisku Ławica. Jednak nie w części cywilnej, a w wojskowej, która obecnie jest opuszczona. Imprezy mają nie odczuć pasażerowie, którzy w tym czasie będą korzystać z lotniska.
- Pokazy odbędą się bez zakłóceń w ruchu lotniczym - podkreśla Jerzy Baumann z Portu Lotniczego Poznań-Ławica. - Pierwszeństwo będzie zagwarantowane dla lotów cywilnych, ale nie zabraknie miejsc w czasie, kiedy będą mogły odbyć się pokazy w powietrzu. Nasze lotnisko daje takie możliwości. Ten rok jest dla nas szczególny ze względu na remont drogi startowej, ale także nie będzie tutaj żadnych zakłóceń, bo w tym czasie prace będą odbywały się nocami.

Pokazy lotnicze odbędą się 13 i 14 czerwca, prezentacja na terenie MTP rozpocznie się dzień wcześniej. Wstęp będzie biletowany - wejściówki jednodniowe to koszt 40 zł, dwudniowy karnet będzie można kupić za 60 zł, natomiast specjalny bilet VIP - za 300 zł. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy odwiedzających. Organizatorzy zadbają też o dojazd na teren imprezy - zostaną zorganizowane parkingi buforowe oraz transport zbiorowy. Już teraz można powiedzieć, że lepiej będzie z niego skorzystać.

Szczegółowa lista potwierdzonych grup akrobacyjnych, samolotów i pilotów Aerofestival 2015:

Turkish Stars
Baltic Bees
de Hevilland Vampire Display Team
Pioneer Team
Patrouille REVA
Aero Gera Display Team
The Flying Bulls Aerobatic Team: TAH-1Cobra, BO-105 Bolkov, F4U-Corsair
North American P-51 Mustang
Mitsubishi Zero
North American T6
North American T34 Mentor
Firebirds Display Team
C45 Twinbeech
Cessna O2A
SU-31 Jurgis Kairis
XA-41 Artur Kielak
Łukasz Czepiela
SU-26M Daniel Ryfa
Extra 200 Uwe Zimmermann
OV-10 Bronco
Boeing Stearman
Jak - 18

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA