Tajemnice „Zielonej Wyspy” w Pałacu Górków

W sobotę 14 marca Muzeum Archeologiczne zaprasza na imprezę w ramach kolejnych „Dni św. Patryka”. To tradycyjne, coroczne celebrowanie irlandzkiej kultury w Poznaniu ma na celu przybliżenie pasjonującej kultury i historii „Zielonej Wyspy”. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy!

To jedna z imprez w ramach „Dni św. Patryka” w Poznaniu, których głównym organizatorem od kilkunastu lat jest Fundacja Kultury Irlandzkiej. Do muzeum zapraszamy rodziny z dziećmi. Program przygotowaliśmy z myślą o tym, by mogli z niego skorzystać indywidualni uczestnicy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

W Pałacu Górków – siedzibie Muzeum Archeologicznego przy ul. Wodnej 27, odbędą się m.in. pokazy tańca celtyckiego, warsztaty plastyczne dla dzieci, koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu gości z tego kraju. Szczególnie ciekawie zapowiadają się wykłady popularnonaukowe,  na których przybyli otrzymają sporą dawkę informacji o dawnych kultach i rytuałach Celtów oraz na temat szeroko zakrojonych podbojów tego walecznego ludu na terenie Europy. Pokazy ręcznie wyrabianych lizaków i cukierków (oczywiście zielonych) przygotowały specjalnie dla naszych gości „Słodkie czary mary”.

Dzień św. Patryka przypada na 17 marca, ale poznańskie obchody trwają aż 5 dni – od 13 do 17 marca. Święto celebrowane jest na całym świecie nie tylko przez Irlandczyków, ale także przez tych, którym Irlandia jest bliska. Św. Patryk, który schrystianizował Irlandię w V wieku, jest patronem tego kraju. Kolor zielony i trójlistna koniczyna stały się symbolem święta – według podania, święty użył tej rośliny do zobrazowania istoty Trójcy Świętej, bowiem z jednej łodygi wyrastają trzy liście.

Szczegółowy program:
 
Dla dzieci (sala dydaktyczna):
10.30; 11.00; 11.30; 12.00 – Warsztaty dla dzieci: Rysowanie staroirlandzkich wzorów (obowiązują wcześniejsze zapisy, warsztaty trwają ok. 30 minut dla każdej grupy)

13.00-14.00, 14.00-1500- Warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane przez Fundację Kultury Irlandzkiej (obowiązują wcześniejsze zapisy, liczba uczestników ograniczona)

Dla młodzieży i dorosłych (sala audiowizualna):
10.30- Ofiary bagienne w kulturze Celtów – Sabina Butrymowska, Uniwersytet Wrocławski, Archeologia sądowa
11.30- Wykład krajoznawczy o Irlandii – Justyna Schramm, Fundacja Kultury Irlandzkiej
13.00 – Legenda Zielonej Wyspy – prof. Andrzej Michałowski, Instytut Prahistorii UAM
14.00 – Celtowie, lud Europy – strażnicy bursztynowego szlaku – Leszek Ziąbka, Muzeum Ziemi Kaliskiej

Dla wszystkich (dziedziniec):
10.30-12.30 – Celtyckie wróżby i wierzenia: znaczenie ogamów, celtycki horoskop i mity
13.00 – 14.00 – występ harfisty Michała Zatora
15.00-16.30 – Warsztaty tańca irlandzkiego (nie obowiązują zapisy)
16.30-17.00 – Pokaz tańca irlandzkiego
17.00-18.00 – Występ zespołu irlandzkiego

Przez cały dzień – wystawa fotograficzna dotycząca archeologii w Irlandii