Łazarz powstaje z kulturalnego grobu. Na początek – galeria fotografii

Otwarta Strefa Kultury na Łazarzu doprowadziła do kolejnego, małego sukcesu – otwarcia galerii fotografii. Jej działalność została zainicjowana w piątkowy poranek, choć na razie trwają prace przy wystroju.

Ktokolwiek interesuje się fotografią i był kiedykolwiek w berlińskim Muzeum Fotografii ten wie, że ten rodzaj sztuki także może być prezentowany w interesujący sposób, lecz potrzebuje do tego odpowiednich przestrzeni. W Poznaniu ich brakuje – istnieje co prawda Galeria Fotografii PF w CK Zamek, a inne sale tej budowli co roku goszczą wystawę World Press Photo, ale to wciąż mało jak na miasto wielkości Poznania.

Tak przynajmniej uważa Adrian Wykrota, poznański fotograf, który razem z Mariuszem Foreckim zaangażowali się w stworzenie galerii fotografii na Łazarzu.
– Wszystko zaczęło się od akcji społecznej na facebooku, o nazwie “Tak dla galerii fotografii w Poznaniu” – opowiada Wykrota. – Brakuje takiej przestrzeni galeryjnej, miejsca spotkań i przestrzeni warsztatowej w Poznaniu. Ogólnie w Poznaniu potrzeba więcej takich miejsc, nie tylko związanych z fotografią, natomiast tutaj, na Łazarzu, jeśli się przyjrzymy to zobaczymy, że pustostanów jest naprawdę dużo i dopiero powstają pierwsze kawiarnie, knajpy.

Działania fotografów wpisały się w inicjatywę, która od pewnego czasu zataczała coraz coraz szersze kręgi na Łazarzu. Chodzi o Otwartą Strefę Kultury – inicjatywę, która zawiązała się na Łazarzu w listopadzie 2014 roku. OSK otrzymała też wsparcie ze strony miasta. Galeria fotografii jest tak naprawdę pierwszym, namacalnym dowodem na to, że OSK będzie skuteczna.

Nie będzie to jednak tylko galeria.
– Nazwałbym to szerzej, po prostu jest to miejsce dla fotografii. Będą się tu odbywać wystawy, pokazy multimedialne, warsztaty i spotkania otwarte z najlepszymi fotografami – zapowiada Wykrota. – Będzie też takie miejsce, gdzie będzie można usiąść, porozmawiać, napić się kawy. Chcemy to otworzyć także dla wszystkich fotografów-amatorów. Będzie można przyjść ze swoimi zdjęciami i skonsultować je z kimś, kto ma większe doświadczenie.

Organizatorzy chcą także pokazywać prace najlepszych polskich i zagranicznych twórców, organizować pokazy slajdów i filmów o fotografii oraz multimediów fotograficznych, realizować wystawy plenerowe oraz stworzyć archiwum społeczne, czyli interaktywne archiwum fotografii dokumentujących dzielnicę Łazarz, Poznań i całą Wielkopolskę.

Na razie jednak lokal, w którym mieści się galeria, musi przejść solidny remont, a pierwsza wystawa inauguracyjna charakteryzowała się tym, że… była tworzona na oczach gości. Pierwsze zdjęcia na ścianach galerii zawiesili właśnie Mariusz Forecki i Adrian Wykrota. Kiedy galeria uzyska swój ostateczny kształt?
– Bardzo chcemy, by pierwsza duża, międzynarodowa wystawa odbyła się w lipcu. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak nam pójdzie remont, który teraz zaczynamy, ale kolejne duże wydarzenia planujemy właśnie na lipiec – zapowiada Wykrota.

Nie pozostaje nic innego, jak życzyć powodzenia we wprowadzaniu kultury na Łazarz.