Wybory do rad osiedli: znajdź swoich kandydatów i miejsce głosowania!

Autor: el, fundacja Altum
REKLAMA

Fundacja Altum na swojej stronie www.wybierzsię.pl uruchomiła wyszukiwarkę, dzięki której każdy poznaniak, który chce iść zagłosować w wyborach osiedlowych 22 marca, może odszukać kandydatów do swojej rady i miejsce głosowania.

Wyszukiwarka jest bardzo prosta: wystarczy wpisać swój adres zamieszkania aby otrzymać informacje o osiedlu i radzie osiedla, kandydatach w danym okręgu, dokonaniach obecnej rady i miejscu głosowania.
 
Po wejściu na stronę www.wybierzsię.pl należy kliknąć zakładkę Wybory osiedlowe, a następnie Wyszukiwarka. Wtedy otwiera się kolorowa mapa Poznania, która znacznie ułatwia orientację potencjalnym wyborcom, pozwalając stwierdzić, na terenie jakiego osiedla mieszkają.

PO wpisaniu adresu na mapie pojawia się panel, w którym wyborca znajdzie swój lokal wyborczy, i to z informacją, czy jest czy też nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

A jak się głosuje?
22 marca 2015 roku między godzinami 8 a 20 trzeba się stawić w swoim lokalu wyborczym - głosować może każdy pełnoletni poznaniak stale zamieszkujący na terenie danego osiedla i mający pełne prawa wyborcze.

W lokalu wyborczym po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem) głosujący dostanie kartę do głosowania z imionami i nazwiskami osób kandydujących w danym okręgu wyborczym. By oddać głos na danego kandydata, musi postawić krzyżyk w kratce obok jego imienia i nazwiska.

Uwaga! W wyborach do rad osiedli można zagłosować na tylu kandydatów, ile mandatów przypada w danym okręgu. Jeśli głosuje się w okręgu 3-mandatowym - na przykład na Ratajach - można zagłosować na 3 kandydatów. Ale większość osiedli to jeden okręg wyborczy i wtedy głosujący może zagłosować na tylu kandydatów, ile radnych liczy jego rada osiedla (15 albo 21). To także można sprawdzić w wyszukiwarce.

Krzyżyk musi być postawiony dokładnie w kratce, a punkt, w którym przecinają się dwie linie krzyżyka, musi znajdować się w obrębie kratki. Jeśli znajdzie się poza nim, to głos na danego kandydata będzie nieważny. Jeśli głosujący nie postawi żadnego krzyżyka lub gdy postawi ich za dużo - głos również będzie nieważny.

Głosować w wyborach osiedlowych mogą także ci, którzy, choć mieszkają tu na stałe, to nie są tu zameldowani. Wystarczy udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania (ul. Libelta 16/20) i złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców oraz przedstawić dokumenty udowadniające fakt stałego mieszkania na danym osiedlu. Urzędnicy podejmują decyzję o akceptacji wniosku lub jego odrzuceniu w ciągu trzech dnia od jego złożenia.

Więcej informacji na temat poszczególnych radnych znajdziecie także w naszym serwisie specjalnym Wybory do Rad Osiedli 2015!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA