Na Łacinie wszystko rośnie spokojnie

Autor: Krzysztof Nowicki, fot. K. Nowicki
REKLAMA

To centrum handlowe będzie ogromne aż do przesady - widać to doskonale chociażby po placu budowy, który należy do największych w Europie. Prace postępują zgodnie z planem, choć nie wszystkie są widoczne gołym okiem.

Pierwszy etap budowy Posnanii (dawniej znanego jako Łacina) - wykonanie 50 proc. stropu nad kondygnacją podziemną - zakończył się zgodnie z planem. Ukończono 97 proc. fundamentów pod całość inwestycji oraz rozpoczęto prace na kolejnej kondygnacji. Drugi etap obejmuje zarówno działania związane z samym obiektem, jak i dalszą przebudowę ulic Jana Pawła II i Krzywoustego oraz modernizację ulicy Milczańskiej.

Niemal gotowe jest już przejście podziemne na ulicy Krzywoustego - robotnicy budują zadaszenie nad schodami na nitce południowej, a potem wezmą się za wykańczanie wnętrza.

Samo centrum handlowe jest coraz bardziej widoczne. Obecnie pracuje na nim ok. 500 osób, wspieranych przez aż 14 żurawi.
- Szukałem jakiegoś porównywalnego placu budowy z tyloma dźwigami w Europie, ale nie udało mi się nic znaleźć - przyznaje Jacek Grzegorzewicz, dyrektor projektu ze strony Apsys, inwestora centrum handlowego.

Wiele elementów zostało jednak ułożonych i... zasypanych. Mowa o instalacjach sanitarnych i teletechnicznych, dzięki którym zasilana będzie nie tylko Posnania, ale też uzbrojone zostaną tereny o powierzchni 60 hektarów na Łacinie. Łączna wartość tych prac to 80 mln zł.

Wkrótce robotnicy wyjdą poza obszar przyszłego centrum handlowego - będą bowiem przebudowywać ulicę Jana Pawła II, która zostanie poszerzona o trzeci pas ruchu na odcinku od ronda Rataje do ronda Śródka. Obecnie trwa modernizacja sieci podziemnych, trzeba będzie także wyburzyć jeden budynek przy rondzie Rataje. Całość tego etapu modernizacji ma się zakończyć w trzecim kwartale 2016 roku.

Rozpoczęła się już modernizacja ulicy Milczańskiej, czyli jednego z najbardziej kontrowersyjnych elementów budowy układu drogowego wokół CH Posnania. Po spotkaniu trójstronnym pomiędzy miejskimi urzędnikami, przedstawicielami inwestora oraz mieszkańcami ulicy doszło do pewnego porozumienia, na mocy którego dotychczasowy projekt ulicy jednak będzie realizowany.
- Kompromisem jest to, że nadal rozmawiamy nad szczegółami tej drogi, takimi jak relokacja chodnika czy też umieszczenie jakichś dodatkowych zabezpieczeń. Wykonamy także prace mające na celu polepszenie jakości życia na osiedlu, ale czekamy tutaj na wnioski mieszkańców - podkreśla Lidia Deja, dyrektor ds. marketingu i PR w Apsys Polska.

Także prace przy ulicy Milczańskiej mają się zakończyć w trzecim kwartale 2016 roku, podobnie jak wszystkie prace drogowe wokół CH Posnania. Samo zaś centrum handlowe o powierzchni najmu 100 tys. metrów kwadratowych i powierzchni całkowitej aż 260 tys. metrów kwadratowych ma być gotowe w 2 połowie 2016 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA