Poznań ma oficera rowerowego! Jest z... Łodzi

Autor: Lilia Łada
REKLAMA

Nazywa się Wojciech Makowski, wśród jego dokonań jest nie tylko organizacja ruchu rowerowego w Łodzi, ale i audyt polityki rowerowej w Gdyni. 16 marca rozpoczyna pracę w Poznaniu jako oficer rowerowy. - To będzie świeże spojrzenie na miasto - powiedział o tym wyborze wiceprezydent Maciej Wudarski.

Wojciech Makowski doświadczenie rowerowe ma wszechstronne, tak od strony organizacyjnej, jak inwestycyjnej. W obu tych dziedzinach współpracował z prezydentem Łodzi. A w grudniu 2013 roku przeprowadził audyt dróg i inwestycji rowerowych, a także promocji tego sposobu poruszania się w Gdyni. Teraz zajmie się Poznaniem jako oficer rowerowy, a do jego obowiązków będzie należało kontrolowanie inwestycji rowerowych, wypracowanie standardów przy ich budowie i planowaniu, przeprowadzenie audytu dotychczasowych działań i rozwiązań i zaplanowanie kompleksowej pracy w dziedzinie komunikacji rowerowej na kilka lat co najmniej. Będzie też kontrolował takie inwestycje budowane na przykład przez Zarząd Dróg Miejskich.

Czy jednak kandydat spoza miasta da sobie z tym wszystkim radę, zwłaszcza że nie zna Poznania, szczególnie pod kątem rowerowym. Wiceprezydent Wudarski przyznaje, że to oznacza konieczność dania czasu na wdrożenie się kandydatowi, czego poznaniak by pewnie nie potrzebował.
- Ale z drugiej strony to będzie świeże spojrzenie na miasto - wyjaśnia. - Trzeba się otworzyć na inne pomysły. Tu przeważył całokształt, a pan Makowski do swoich pomysłów przekonał nie tylko mnie, ale i całą komisję.

Sam kandydat jest pełen zapału i nie boi się trudności.
- W Gdyni udało mi się doprowadzić do konsensusu - mówi. - A nadrobienie zaległości w geografii to kwestia miesiąca czy dwóch...

Cezary Brudka, prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich, uważa wybór za bardzo interesujący, a Wojciecha Makowskiego zna z dokonań w dziedzinie komunikacji rowerowej.
- To ogromny krok naprzód -mówi. - Chociaż sam fakt powołania oficera rowerowego jeszcze nic nie zmienia. Zobaczymy, jak się do niego odniosą urzędnicy. Orientacja w mieście to oczywiście klucz do sukcesu, ale przecież są organizacje rowerowe, są urzędnicy za to odpowiedzialni, to wiedza, którą można pozyskać, na przykład z naszych patroli rowerowych, jakie organizowaliśmy w mieście. My deklarujemy pełną współpracę.

Nowy oficer będzie działał w strukturach Wydziału Transportu i Zieleni i rozpocznie pracę 16 marca.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA