Zamykają nową Pestkę - na trzy miesiące

Autor: K. Nowicki, fot. archiwum
REKLAMA

Od soboty 28 lutego tramwaje przestaną jeździć nowym, dolnym odcinkiem trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - wszystko przez odbudowę mostu Uniwersyteckiego. Swoje trasy zmienią także autobusy.

O zamknięciu nowej części trasy PST przedstawiciele spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, prowadzącej przebudowę ronda Kaponiera i mostu Uniwersyteckiego, mówili od początku 2015 roku. Wcześniej zamknięcie na taką skalę nie było brane pod uwagę, ale Kazimierz Skałecki, szef PIM, przyznał, że jest to konieczne. Mówił też, że trasa zamknięta będzie przez 3 miesiące.

Czy tyle czasu wystarczy robotnikom na prace przy moście? Tego nie wiadomo - poznańskie MPK podało bowiem informację o zamknięciu trasy od 27 lutego, jednak termin ponownego otwarcia nie jest znany - utrudnienia mają trwać "do odwołania". Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że trasa będzie zamknięta przez około 3 miesiące, ale czas ten może ulec zmianie. Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem i nic nowego nie zaskoczy drogowców, to nową częścią trasy PST pojedziemy 27 maja 2015 roku. Co ciekawe, prawdopodobnie wtedy przejezdny będzie także sam most Uniwersytecki - ale tylko dla tramwajów.

Nowy odcinek trasy pomiędzy mostem Teatralnym a Dworcem Zachodnim będzie zamknięty przez całą dobę (dotychczas był zamykany tylko w godzinach wieczornych i w weekendy). Tramwaje linii nr 12 i 14 kursować będą objazdem przez ul. Roosevelta, natomiast linia nr 19 zostanie całkowicie zawieszona.

LINIA 12:  OS. JANA III SOBIESKIEGO – PST - Roosevelta – Kaponiera – Roosevelta – Most Dworcowy - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje – STAROŁĘKA

LINIA 14: OS. JANA III SOBIESKIEGO – PST - Roosevelta – Kaponiera – Roosevelta - Głogowska - GÓRCZYN

Dodatkowo w niedzielne popołudnia linia nr 14 zostanie wzmocniona. W godzinach od 17.00 do 21.00 tramwaje na tej linii będą kursować co 10 minut.

Oba przystanki na nowej trasie PST (Most Teatralny i Dworzec Zachodni) będą nieczynne. Przystanek "Dworzec Zachodni" na ulicy Głogowskiej będzie funkcjonował normalnie.

Ze względu na zaawansowanie prac w rejonie skrzyżowania ulicy Dworcowej z mostem Uniwersyteckim od 7 marca niemożliwy będzie wjazd autobusów ulicą Dworcową na plac Dworcowy. Autobusy linii nr 51, 68 i L dojeżdżać będą do Dworca Głównego od strony alei Przemysła II i ulicy Wujka (51 i 68 ulicą Towarową, a autobusy linii L przez most Dworcowy).

Głównym punktem przesiadkowym dla autobusów linii nocnych będą przystanki Rondo Kaponiera przy ulicy Zwierzynieckiej i ulicy Roosevelta (a nie jak obecnie na ulicy Dworcowej).

Bilety okresowe zachowują ważność na trasie objazdu.

Aby ułatwić przejazd tramwajów ulicą Roosevelta w godzinach szczytów porannych oraz popołudniowo-wieczornych może być wyłączana sygnalizacja świetlna w rejonie zbiegu ulic Roosevelta i Dąbrowskiego. Ruchem będą kierować policjanci ruchu drogowego.

Na przystankach i w tramwajach na trasie PST pasażerom rozdawane są ulotki, w których pokazane są zmiany komunikacyjne związane z pracami na Kaponierze i Moście Uniwersyteckim.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA