Poznański Budżet Obywatelski 2015: prace trwają

Listopadowe spotkanie Poznańskiej Kawiarenki Obywatelskiej było poświęcone PBO i zmianom, jakie byłby korzystne tak dla budżetu, jak i dla zgłaszanych projektów. Kto ma pomysły na zmiany, poprawę czy doprecyzowanie zasad funkcjonowania – może je jeszcze zgłaszać do 17 grudnia.

Listopadowe spotkanie zdominowały trzy bloki tematyczne: jak przebiegał dotychczasowy proces Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i co należy w nim poprawić, co zrobić, aby więcej osób głosowało i składało projekty oraz jaki jest wpływa PBO na miasto i jego funkcjonowanie?

Wśród propozycji i pomysłów były między innym propozycja „dwuetapowego” głosowania na projekty – pierwszy raz głosowaliby mieszkańcy i dopiero projekty wyłonione w tym głosowaniu trafiałyby na właściwą listę ostatecznego głosowania. A realizacja projektów i tak powinna być jeszcze poprzedzona konsultacjami społecznymi.

Zdaniem wielu osób instytucja Zespołu Opiniującego się nie sprawdziła i powinien on zostać zlikwidowany. Weryfikacją zgłoszeń powinny się natomiast zajmować odpowiednie wydziały urzędu miasta.    Warto byłoby także zbierać podpisy poparcia pod samymi projektami, a sam PBO lepiej rozreklamować poprzez ulotki czy prezentacje projektów. Zdaniem uczestników dyskusji podczas ostatniej edycji 16-latkowie nie wiedzieli, że mogą głosować i to dowód na to, że PBO jeszcze potrzebuje promocji. Może dobrym rozwiązaniem byłaby akcja promocyjna w szkołach i na uczelniach.

Kwota PBO powinna być zwiększona do 30 mln zł, a projekty powinny być dzielone nie tylko na projekty „duże” i „małe” – warto dodać kategorię do 1 tysiąca złotych dla grantów kulturalnych. Dobrze byłoby, gdyby PBO towarzyszyła interaktywna mapa, na której można by było znaleźć wszystkie projekty. Dobrze byłoby, gdyby projekty były podzielone nie tylko pod względem wielkości potrzebnych środków, ale też tematycznie: sport/rekreacja, kultura, inwestycje i tym podobne. Przy opisie projektów powinny się znaleźć także koszty – ile na przykład kosztuje ławka, ile renowacja zieleni, a ile kosz na śmieci.

Uczestnicy dyskusji zaproponowali także coś takiego jak maraton pisania wniosków, by chętni do złożenia wniosków mogli przyjść do urzędu i poprosić o pomoc kompetentnego urzędnika, by zawrzeć w swoim wniosku wszystko, co powinno się w nim znaleźć i wyjaśnić wątpliwości.

Opinie, pomysły i sugestie zostały spisane przez pracowników z Oddziału Dialogu Społecznego Biura Prezydenta UMP i będą brane pod uwagę przy pracach nad kolejną, czwartą już edycją projektu. A wszyscy, którzy nie wzięli udziału w spotkaniu Poznańskiej Kawiarenki Obywatelskiej, mogą przekazywać swoje opinie za pośrednictwem ankiety ewaluacyjnej: http://bit.ly/1uIQWQc. Swoje uwagi i sugestie można również przesyłać na adres mailowy: konsultacje@um.poznan.pl. Na wszelkie opinie urzędnicy czekają do 17 grudnia.