Najpiękniejsze fotografie przedwojennego Poznania

To niezwykła podróż w przeszłość do miasta, które właśnie pozbyło się ciasnego oraz niewygodnego gorsetu pruskich obwarowań i zaczęło z rozmachem zmieniać się w europejską metropolię – w Sali Renesansowej ratusza o 17.30 zostanie zaprezentowana niezwykła książka Magdaleny Mrugalska-Banaszak “Przedwojenny Poznań. Najpiękniejsze fotografie”.

Przypomnijmy: na przełomie XIX i XX wieku miasto Poznań było pruską twierdzą otoczoną systemem fortyfikacji. To zamknięcie wpływało destrukcyjnie na jego rozwój ekonomiczny, demograficzny i przestrzenny. W mieście było ciasno, brudno, wilgotno, a efektem była większa zachorowalność mieszkańców na choroby dziesiątkujące wówczas ludność: tyfus, gruźlicę, malarię i cholerę. Zwłaszcza ta ostatnia dała się poznaniakom we znaki w XIX wieku – w tym czasie przeżyli aż pięć epidemii tej choroby!

Decyzja z 1902 roku o zniesieniu obwarowań rozpoczęła proces przekształcania Poznania w nowoczesną – i zdrowszą – aglomerację.  Dzięki książce Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak będzie można odbyć niezwykłą podróż w przeszłość tamtego rozbudowującego się miasta: przespacerować się Alejami Marcinkowskiego, wziąć udział w odsłonięciu Pomnika Wdzięczności i pierwszych Międzynarodowych Targach Poznańskich, zobaczyć, jak budowały się kościoły na Wildzie i Sołaczu. Przede wszystkim jednak dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców przedwojennego Poznania – jak pracowali i świętowali, gdzie robili zakupy i w jaki sposób spędzali wolny czas…

Książkę wydało wydawnictwo RM, którego nakładem ukazał się kilka lat temu album „Przedwojenna Wilda”.