Poznań: w III kwartale wzrosła sprzedaż nieruchomości

Trzeci kwartał na pierwotnym rynku nieruchomości to okres niewielkich wzrostów cen mieszkań oraz utrzymywania tendencji popytowych i podażowych z poprzednich miesięcy. Dynamika sprzedaży mieszkań w 2014 roku jest dużo lepsza niż w roku ubiegłym.

Większe zainteresowanie ofertą deweloperów stymulowane jest przez niższy poziom stóp procentowych, rządowy program dopłat „MDM” oraz zapis z najnowszej rekomendacji S, zgodnie z którą do końca tego roku, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba posiadać 5 proc. wkład własny. Od 2015 r. będzie to minimum 10%, a od 2016 r. nawet 15%.

Wsparcie oferowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” może się jeszcze zwiększyć. Do końca września 2014 roku wykorzystano niecałe 40% środków przeznaczonych na bieżący rok. Wciąż największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe. Wybiera je ponad połowa poznaniaków. Jedną trzecią klientów stać na zakup mieszkania za gotówkę.
– W ostatnim kwartale zanotowaliśmy wzrost zainteresowania programem MDM – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Wpływ na to ma niewątpliwie większy wybór ofert bankowych oraz wyższe limity dla Poznania. W III kwartale sprzedaliśmy w MDM tyle mieszkań, co przez I i II kwartał razem. Były to wyłącznie mieszkania dwupokojowe 40-50m2 na Naramowicach i Piątkowie, kupowane najczęściej przez singli i osoby samotnie wychowujące dziecko. Wysokość dopłat do zakupu tego typu mieszkań wynosiły od ok. 25.200 do ok. 41.000 złotych.

Także z danych Narodowego Banku Polskiego wynika – jak podaje Expander – że spadły ceny mieszkań w 6 na 17 dużych miast Polski, w tym w Poznaniu. Średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym w III kwartale spadła o 2,2% w porównaniu do II kwartału tego roku. Natomiast w porównaniu do III kwartału ubiegłego roku ceny są o 0,8% wyższe.

Natomiast jeśli chodzi o rynek wtórny, to średnia cena za metr kwadratowy w Poznaniu spadła o 1,3% w porównaniu do II kwartału 2014 roku, a o 2,6% w porównaniu do III kwartału 2013.

W planach programu MdM są zmiany, które mogą zwiększyć jeszcze jego popularność. Wśród propozycji znajduje się dotowanie wszystkich mieszkań spółdzielczych z rynku pierwotnego oraz mieszkań powstałych w wyniku adaptacji i przebudowy (o ile w wyniku tych czynności powstało nowe mieszkanie), umożliwienie zaciągnięcia kredytu z dowolną osobą, zwiększenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych, wychowujących przynajmniej trójkę dzieci, które będą mogły liczyć na dopłatę z uwzględnieniem 65 mkw. powierzchni nieruchomości (obecnie dopłata jest przyznawana maksymalnie do 50 mkw. powierzchni mieszkania). Dodatkowo zwiększona zostanie premia związana z przyjściem na świat kolejnego dziecka (wzrośnie z 15% do 20%).